| Artemis a întrebat:

Imi puteti spune si mie ceva experimente la fizica mai simple care pot sa le fac la scoala laughing? Hellp am nevoie de marirea notei puppy dog eyes love struck Dau fundabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| andreiyo50 a răspuns:

Uite aici experimente http://www.youtube.com/watch?v=vgslpYGOPsY

20 răspunsuri:
| LoveMusic a răspuns:

Da laughing Scrisul invizibil: Înmoi o pensulă medie în zeamă de lămâie dar nu atât încât să ude foarte tare foaia şi scrii un cuvânt pe ea (numele tău de exemplu) şi o laşi la uscat. După ce s-a uscat şi nu se mai vede nimic (aşa ar trebui) dai pe foaie cu un creion cerat de orice culoare şi se vede ce ai scris.Nouă ne-a reuşit, mult succes! tongue

| Artemis explică:

Capitole laughing
Deci despre fenomene optice si am facut acum de curand sunetul

| RainDrop a răspuns:

Asta e pentru mai avansatibig grinespre OZN-uri, dar nu cred ca te intereseaza laughing

Astronomul si astrobiologul american Carl Sagan propune următorul raţionament împotriva ipotezei extraterestre, cu toate că acesta nu acoperă pe deplin problema originii OZN-urilor. Să presupunem că în variantă super-optimistă ar exista 1 milion de civilizaţii foarte avansate, capabile să lanseze nave interstelare în galaxie la acest moment, deşi nu avem dovada elementară că există nici măcar una! Fiecare din aceste civilizaţii lansează cu vehicule spaţiale pe an. Să încercăm să determinăm acest număr.

Numărul vizitelor pe an pe planeta Pămînt=numărul tuturor navelor lansate în galaxie/numărul obiectivelor de vizitat posibile în această galaxie. Numărul stelelor în galaxia noastră fiind peste 1011, cu indulgenţă putem spune că cel puţin 1010 merită cercetarea. În acest caz ecuaţia noastră devine: 106 x cu /1010. După simplificările elementare rezultă că numărul vizitelor extraterestre pe Pământ x 10. 000 = q21. Deci în cazul în care luăm în calcul o singură vizită extraterestră pe an, fiecare civilizaţie galactică trebuie să lanseze 10. 000 de nave spaţiale; dacă cerem o frecvenţă a vizitelor reale de o navă diferită pe zi, ajungem la cifra monstruoasă de 3. 650. 000 de nave lansate pe an de fiecare din cele 1 milion de civilizaţii din galaxie!

Un alt astronom, Hong-Yee Chiu, a calculat cantitatea de metal necesara pentru o asemenea frecvenţă de croaziera. Presupunând nave ceva mai mari decat capsula Apollo – greu de imaginat ca fiind corespunzătoare pentru zboruri de sute de ani la viteze apropiate de cea a luminii! – a rezultat ca in decursul istoriei a fost necesară pentru confecţionarea farfuriilor zburătoare masa metalica totala a jumatate de milion de stele, in cazul folosirii doar a stratului superficial, ar fi fost necesare stingerea si folosirea a peste doua miliarde de sori, ceea ce ni se pare aberant chiar ai pentru o civilizatie mai avansata decat a noastra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am sa stii ca si eu caut... I`m sorry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum dispare zaharul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei o farfurie adinca si o umpli cu apa.in apa pui cerneala sa se vada.iei plastelina si o luminare.iei luminare si o pui pe plastelina incat asa fel sa stea.iei un pahar de sticla foarte inalt si apoi aprinzi luminarea cu o bricherta. dupa ce ai aprins luminare iei paharu cel inalt si il pui peste luminare.luminarea se stinge si se ridica apa...SATA ESTE EXPERINENTUL LA FIZICA.CREDEME VEI LUA O NOT MARE PE CEEA CE TIAM SUPU.BAFTA LA EXPERIMENT.happyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceasi situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu mananci 30 de zile si apoi te faci albastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap cauta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu caut:D
am facut unele, dar nu era despre ceea ce vroia profesorul, dar poate te ajuta. incearca pe www.clopotel.ro la referate fizica. sunt experimente interesante:x de ex: Formarea curcubeului, Magnetismul, Aparatul Photo. xD ma rog
sper sa te ajute! succes!
lmao,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un pahar cu apa si pue o hirtie pe pazhaar si introalcel cu fundu in sus

| maxim_6122 a răspuns:

Pai daca vb de optica poti sa faci ceva folosind oglinzile, sa demonstrezi cum un fascicul de lumina i-si schimba unghiul de reflexie, sunt mai multe metode(eu mai stiu experimente dar nu la opticahappy kiss

| AndoreaAdda a răspuns:

Buna Artemis. Si eu am avut o tema la fizica de genul acesta si sunt clasa a sasea. Deci iti trebuie un bol, lapte, sapun lichid, betisoare de urechi si o rezerva. Pui putin lapte in bol. Peste lapte pui cerneala(poti sparge rezerva cu o scobitoare). Dupa aceea bagi un betisor in sapun si dupa aceea in laptele cu cerneala. O sa vezi ce se intampla este chiar frumos. :* sper ca te-am ajutat ppa! happy

| steaua4ever a răspuns:

Iti zic eu unul foarte simplu nu simplu deci iei un pahar cu apa si un ou il umpli cu apa (paharul) si pui oul observi ca nu se ridica la suprafata apoi scoti oul bagi 3 linguritze de sare sau mai multe ( astepti sa se dizolve) si bagi oul i apoi observi ca pluteste

| steaua4ever a răspuns:

Obiecte necesare un pahar un ou si sare
Umpli paharul cu apa, pui oul ( observi ca nu se ridica) apoi bagi in gen de 3-4 linguritze de sare apoi amesteci cu o lingura pana se dizolva (apoi observi ca oul se ridica la suprafata)

| pepper a răspuns:

Ar fi mai simplu daca ai spune ce clasa esti si ce capitol din fizica ai facut de curand... dar ar insemna ca trebuie sa deschizi cartea laughing

| Madalina987 a răspuns (pentru pepper):

Sunt clasa a 8-a si suntem la agitatia termica!

| ooohhh a răspuns:

Artemis, daca faci vreun experiment spune-mi si mie care, pentru ca si eu trebuie sa fac!

| Nicoleta_Dobra_1975 a răspuns:

Un castrun cu apa putina pui o lumanare deasupra ii dai fac pui un pahar peste si apa va urca

| DennisaEu a răspuns:

Pune intr-un vas apa si fa niste flori din hartie.Suprapune petelale si pune-le in vasul cu apa.Vei observa ca aceste flori se deschid