| Bianca996 a întrebat:

Imi puteti spune si mie, va rog, trasaturile romanului obiectiv? Trebuie sa demonstrez ca o opera literara este un astfel de roman si nu stiu ce ar trebui sa scriu.

Răspuns Câştigător
| Andeuta a răspuns:

Ai 4 trasaturi fundamentale:
-narator obiectiv/impersonal, omniscient, omniprezent
-focalizare zero; viziune ``dindarat``care presupune un narator obiectiv, nu se implica in faptele relatate; detasat
-naratiune la pers a3a
-specificul relatiei narator pesonaj. Identifica aceste trasaturi in roman si exemplifica.:*

2 răspunsuri:
| Ştirbu_Ilie_1993 a răspuns:

Trăsăturile romanului obiectiv:
îşi propune să reflecte existenţa obişnuită;
universul fictiv al operei literare este construit după principiul verosimilităţii;
construcţia subiectului respectă ordinea cronologică;
incipitul se află într-o strânsă legătură cu finalul;
incipitul prezintă cadrul acţiunii, fixează timpul, reuneşte cele mai importante personaje din roman;
acţiunea se desfăşoară coerent, fără apariţia unor situaţii neprevăzute, evoluţia ei putând fi anticipată;
finalul este închis, rezolvând conflictele şi nepermiţându-i cititorului alte interpretări;
personajul este reprezentativ pentru o categorie socială sau umană, fiind deseori vorba de tipuri;
personajul este surprins într-un proces de transformare;
naratorul este omiscient, relatând la persoana a III-a, neutru şi impersoanl, fără să emită judecăţi de valoare, să comenteze faptele sau să explice situaţiile.