| Hokaghe a întrebat:

Salut big grin!

Va rog spuneti-mi care sunt caracteristicile generale ale romanului? mai exact reperele pe baza carora sa demonstrez ca o opera este roman ( nu roman obiectiv etc. roman la modul general! )

1 răspuns:
| andreiboss31 a răspuns:

Pai sa le enumeram:Este o specia a genului epic, de marii intinderi mereu.Are multe personaje si bine definite.Romanul poate fi istoria unui accident, unui incident, poate fi o lume, o lume fictivă, detaliată până la ultima resursă posibilă de imaginație a scriitorului respectiv. Este cea mai adânca formă în scris existentă. Nu e neaparat structurată pe planuri de acțiune, dar implică niveluri de semnificație paralele. Funda...