| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune va rog cum se calculeaza Teorema lui Pitagora?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu știu cît ai priceput din ce ți-au spus cei de dinaintea mea.
Chestia e că tu nu știi nici enunțul teoremei.Altcumva rezolvai singură.
Așadar: Într-un triunghi dreptunghic pătratul ipotenuzei este egal cu suma pătratelor catetelor.
Atenție! Teorema este valabilă numai pentru triunghiul dreptunghic.
Sper că știi ce este un triunghi dreptunghic.Acel triunghi care are un unghi de 90 de grade.
Latura opusă unghiului drept se numește „ipotenuză".
Laturile alăturate unghiului drept se numesc „catete".
Să luăm un exemplu.
Avem triunghiul ABC, cu unghiul drept în B.
Deci: AC = ipotenuză.
AB= catetă; BC = catetă.
Considerăm cele două catete de 3 (BC) și respectiv 4 cm(AB).
Cît este pătratul lor?
3 x 3 = 9.
4 x 4 = 16.
Cît va fi suma lor?
9 + 16 = 25. Cît este radical din 25?
Este 5.
5 x 5 = 25.
Viceversa, dacă știi că ipotenuza este 5, vei afla catetele. 25 = 9+16.
Catetele vor fi deci 3 și respectiv 4 cm.
Acesta este cazul cel mai elocvent în explicitarea teoremei lui Pithagora.

| Hexiled a răspuns:

Ipotenuza la a 2 =o latura la a2+cealalta la a 2 funda (AC la a 2=Ab la a 2 +Bc la a 2)

| HellGirl666 a răspuns:

Ipotenuza la pătrat= cateta 1 la pătrat + cateta 2 la pătrat.

| Hinata1999 a răspuns:

Ipotenuza la pătrat=cateta 1 la pătrat + cateta 2 la patrat
Si trebuie sa ai neapărat un unghi de 90 de grade.
incepi de ex : in triunghiul ABC cu masura unghiului A=90 de grade rezulta cunform pitagora si afli.
Spor la treaba!

| Ora411C a răspuns:

Ipotenuza la pătrat= cateta 1 la pătrat + cateta 2 la pătrat.(pătrat=la puterea a doua) :*

| xXMishwXx a răspuns:

Ipotenula la patrat = cateta1 la patrat + cateta2 la patrat