| lolhax a întrebat:

Ce spune teorema lui pitagora?

Răspuns Câştigător
| SindyR a răspuns:

Suma catetelor la partat intr-un triunghi dreptunghic = ipotenuza la patrat.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe scurt iti spune ca un triunghi dreptunghic care are o latura de 3 si una de 4, o va avea pe a treia de 5, indiferent de unitatea de masura. Sau invers, daca un triunghi are o latura de 3, una de 4 si una de 5, atunci unghiul format de laturile mai mici este de 90 de grade.
Daca reusesti sa o intelegi si sa o retii astfel, cu siguranta iti va folosi de multe ori in viata, in mod practic, nu la rezolvarea problemelor de geometrie. Pentru ca nu vei avea nevoie de un echer urias pentru a obtine un unghi de 90 de grade, iti va ajunge o simpla ruleta.

| Sabin91 a răspuns:

Search gugal, iti spunehappy

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Formula: Ip² = C1²+C2².
Teorema: Intr-un triunghi dreptunghic, suma catetelor la patrat este egala cu ipotenuza la patrat.

| anomisanairda a răspuns:

Ai un triunghi dreptunghic. A si B sunt catetele, C ipotenuza.

A(la patrat) + B (la patrat) = C (la patrat)

| Gabriela100 a răspuns:

Teorema lui Pitagora- Ipotenuza la patrat este egala cu suma patratelor catetelor. De exemplu, intr-un triunghi notat cu abc, unde c este ipotenuza, iar a si b catete, avem a2 + b2 = c2. Succes la mate!

| Andruta05 a răspuns:

Teorema lui Pitagora este una dintre cele mai cunoscute teoreme din geometria plană. Teorema lui Pitagora afirmă că "în orice triunghi dreptunghic, suma pătratelor catetelor este egală cu pătratul ipotenuzei".

| equinoxF a răspuns:

Suma PATRATELOR catetelor este egala cu patratul ipotenuzei.