| player3333 a întrebat:

Imperiul roman a cucerit Dacia mituind niște tarabostes (boieri daci)?

3 răspunsuri:
| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Imperiul Roman a cucerit Dacia in urma celor doua razboaie Daco-Romane, care au avut loc in anii 101-102 respectiv 105-106. Dacia a fost anexata si transformata in provincie romana.

Perioada de dupa razboaiele dacice a fost, prin folosirea tezaurului dacic si prin preluarea si extinderea exploatarii aurului din Carpatii Apuseni, una de crestere economica sustinuta si de relativa pace la Roma. A fost inceput un mare proiect de constructii, îmbunatatind infrastructura Romei in general. Traian a devenit cu adevarat un imparat civil, deschizand drumul unor intariri interne ulterioare in cadrul imperiului, ca stat unitar si puternic.

| player3333 explică (pentru AsteptareaMoarteNuAre):

Mulțumesc,știam asta dar întrebarea mea este dacă dacia a fost cucerită prin luptă cinstită sau mituirea catorva bogotani daci

| player3333 explică (pentru AsteptareaMoarteNuAre):

Știu asta dar au făcut asta prin luptă dreaptă sau mituind-ui pe tarabostes (boieri daci)?