| Birjaru a întrebat:

De ce nu a fost cucerit Imperiul Persan niciodata de catre romani?

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Pentru ca nu aveau loc de orgia ta cu iepele, birjarule.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Din motive obiective:in momentul transformarii statului roman in imperiu, sub domnia lui Augustus, prin anii 30 i.d.H,Imperiul Persan nu mai exista demult; Alexandru cel Mare l-a distrus prin anii 300.i.d.H,si aparuse in loc lumea elenistica.Presupun ca aceasta este explicatia,fiindca chiar daca romanii ajung in Orientul Mijlociu inainte,in timpul si chiar dupa Hristos,nicaieri nu se mai vorbeste despre persi.Dar, fireste, cum nu sunt istoric am formulat doar o supozitie.Numai bine.

| Birjaru explică (pentru April):

K, ma refer la entitatile politice iraniene in general, razboaiele dintre roma si parti, persi sau sassanizi au durat sute de ani, fara sa castige cineva ceva...dar asta in contextul in care romanii se straduiau sa aiba o armata profesionista si aveau ca filozofie de viata ratiunea, iar persii traiau intr-un misticism tiranic si aveau armata de 2 lei de nivelul evului mediu european...

| April a răspuns (pentru Birjaru):

...si statui de lut din care n-a mai ramas mare lucru, nu cumva?

| Birjaru explică (pentru April):

Poate ca n-a mai ramas mare lucru, da lumea de azi nu s-a schimbat fata de atunci, cum traiau ei asa traim si noi diferenta e pur tehnologica. Intelegi mai bine ce se-ntampla azi, daca stii cat de cat cum au mers lucrurile in timp.

| AlexutuDeiu a răspuns:

Avea un numar mult mai mare decat cel ar romanilor.

| Copte a răspuns:

Romani au cedat sub presiunea barbarilor...