| ღMikyღ a întrebat:

IN ATENTIA CELOR care vor da sau au dat evaluarea nationala.
LA ROMANA, cum v-ati incadrat cu timpul, voi care ati dat examenul dupa modelul actual/ recent? In ce ordine ati facut subiectele? Profesorul nostru spune ca ar fi indicat sa le facem in ordine, altcineva spune ca nu conteaza ordinea ca nu are voie sa-ti scada. Nu stiu ce sa fac..nu ma incadrez. Imi ia foarte mult prima compunere, pana o scriu pe ciorna, dupa o transcriu si ultima compunere de la sub 2 ma apuca si in ultimele 10 minute. Cum sa procedez sa ma incadrez in timp?
Cei care veti da examenul, voi cum procedati sa va incadrati?
Multumesc anticipat pentru atentie, sper sa primesc raspunsuri utile curand. O seara buna!

Răspuns Câştigător
| NikFlorian a răspuns:

Este simplu. Examenul de Evaluare Nationala are trei subiecte timp de 2 sau 3 ore.Ti-as recomanda sa incepi cu ce ii mai usor si dupa sa te apuci de compunere. Obs: Nu fa compunerea pe ciorna si doar o schita dupa care sa te ghideze in alcatuirea compunerii respective. Iti urez mult succes!

4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Daca esti o persoana organizata poti sa le iei si in ce ordine vrei tu, dar la corectat s-ar putea sa-ti scada puncte pentru asta.iti recomand sa le faci in ordine si tot asa compunerile pe ciorna si scrisul cat de cat frumos(nu perfect).Te vor anunta ei cat timp mai ai, deci vei sti cand sa te grabesti si cand nu.Incearca sa faci acasa cateva teste si jumatate in primul timp si jumatate in al doilea timp si vezi ce poti rezolva mai rapid si ce nu.Compunerile iti vor lua ceva, dar nu trebuie sa-ti faci griji.Multa bafta si sper ca ti-am fost de folos(poate o funda?)

| Deliiiia a răspuns:

Bună, examenul e conceput astfel încat sa iti ajunga 2 ore si in a 3-a sa completezi. Iti recomand sa urmezi ordinea data, daca nu respecti ordinea e posibil ca un profesor corector sa nu vada anumite subiecte si sa pierzi puncte, in plus nu ii convine sa sara de la un subiect la altul.

Pentru a te invata sa te incadrezi in timp trebuie sa faci multe teste astfel incat sa te obisnuiesti si sa iti vina mai repede ideile.

| ?Miky? explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Deja ma apucasem de teste dar mai multe faceam la matematica, dar de-acum voi rezolva si problema cu timpul la romana. Voi pune in aplicare sfaturile voastre si sper sa fie bine. Le multumesc celor care mi-au urat succes, la fel le urez si eu celor care vor da examenul vara asta. Multumesc

| thesnake02 a răspuns:

Dacă nu știți nu mai comentați. Avem 2 ore la dispoziție, fa subiecte acasă în așa fel incât sa Îți rămână 10 minute pentru corectat. Știu ca pare imposibil dar nu e. Și sa nu faci greșeală sa te apuci mai întâi doar de exerciții și după de cele doua compuneri, prima compunere e în urma fragmentului dat, are legătură cu el, dacă sari peste ea vei uita din detalii, trebuie sa înțelegi un text nu doar la suprafață pentru ca nu vei lua mai mult de 10/16 puncte! Mult succes