| Florin458 a întrebat:

In buzunarele cui intra banii platiti pe absentele de la facultate? Noi platim laboratoarele lipsa, dar nu recuperam nimic ci dam bani pe motiv ca am lipsit desi avem profesori care nu cer nimic daca nu recupereaza orele la care studentii au lipsit si eram curios de ce unii desi nu recupereaza calculeaza pana la ultima centime absentele.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se constituie in venituri din surse proprii și facultatea îi toacă cum vrea mușchiul ei

| claudiad a răspuns:

Eu n-am auzit de asa ceva. Cum sa va ceara bani pentru absente? Pai noi acum in anul 4 n-am fost aproape deloc, mergeam la 1 laborator pe saptamana, ar fi fost ultima sa trebuiasca sa platim absentele. La noi se plateste numai daca pici laboratorul, adica platesti restanta la fel ca pentru un examen.

| Florin458 explică (pentru claudiad):

Aici platesti orice absenta facuta la laboratoare in special (avem undeva la 5 laboratoare pe sapt cate unul pentru jumatate din materii). Daca nu ai jumatate + 1 nu ai dreptul sa dai examen in sesiune iar pentru a te primi in restanta platesti toate laboratoarele lipsa (20 ron/absenta), apoi te primesc si asta fara a recupera ceva.Eram curios unde merg acei bani de sunt unii profi asa de stricti de verifica de multe ori sa nu fi gresit.

| claudiad a răspuns (pentru Florin458):

Foarte ciudat, n-am mai auzit de asa ceva la vreo facultate (in Timisoara). Probabil banii merg in bugetul facultatii, iar asta poate insemna orice. Pot marii salariile cu ei, pot investi in facultate etc. De bagat in buzunar nu stiu daca se risca, pentru ca ma gandesc ca se verifica totusi