| Cyclades a întrebat:

In cadrul Universitatii Nationale de Aparare Carol I functioneaza si Facultatea de Securitate și Aparare.
Unde poti lucra daca devii licentiat in acest domeniu? Mentionez ca nu devii ofiter daca termini si in concluzie nu te repartizeaza in domeniul militar sau de securitate.
Rog sa-mi dati un raspuns complet, eventual din partea unor studenti(sau fosti studenti de la FSA) sau din partea unor profesori.
Raspunsul pertinent primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da, este adevărat, aveţi dreptate. Însă contează oricum şi această specializare. Plus că, oriunde în orice instituţie poate conta pe un post în care nu se specifică ce specializare şi ce facultate ai terminat, aici vorbim de alte instituţii care pur şi simplu nu specifică acest lucru, nu impun această condiţie, sau în firme, companii, multinaţionale. Condiţia de vârstă da, am uitat s-o menţionez ca şi la acamia de poliţie din câte ştiu maxim 28 de ani, depinde de la universitate la universitate. Deci, da este o limită de vârstă cât şi la alte Academii. Pentru MAI, RISE, Ştiinţe Politice, REI chiar şi Comunicare şi Relaţii publice este sunt facultăţi bune sau Dreptul pe partea juridică, legislaţie etc. Referitor la cercetare, vorbim aici ca şi cercetător de grad 3, 2, şi 1 pe domeniul respectiv al facultăţii respective. Oricum, orice profesor este şi cercetător, trebuie să scrieţi articole să publici să participaţi la conferinţe, dezbateri. Indicat este să fiţi doctorand (a fi doctorand înseamnă să aveţi câteva articole publicate în reviste de specialitate şi participări la simpozioane, conferinţe, ca ulterior să fiţi doctor. Cercetarea în România este foarte prost plătită 1500 RON maxim 2000 RON faţă de alte state Europene. Nu se puen aşa accent pe cercetare la noi. la UNAP ca şi la alte facultăţi, fiecare universitate propune proiecte de cercetare şi trebuie să se înroleze profesori şi cercetători în vederea elaborării acelui proiect de cercetare colectivă sau individuală ca în acest link. http://www.unap.ro/ro/cercetare/proiecte/Tabel%20proiecte%20Unap.pdf Nu ştu exact procedura, aceasta ţine de bucătăria internă a fiecărei universităţi ce ţine de viitoarea cercetare pe diferite teme. Acum, ce vreau eu zic, în general se pune mare accent pe fişa medicală pe vizita medicală la angajare, este riguros, dar odată intrat te poţi bucura de multe privilegii sau avantaje cu toate că munca va ocupa o mare din timp şi va fi dificil. în orice caz, depinde de job-ul ocupat, de meserie de ce trebuie sa faci, etc. Sunt mulţi factori. Pentru fiecare instituţie de stat care pregăteşte viitori absolvenţi şi ofiţeri există limită de vârstă (în general aproape toţi rămân încadraţi în muncă) Cred că procentul de şomaj este aproape zero petnru cei care termina Academia de Poliţie, UNap, ANIMV.

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Bun, poţi lucra ca cercetător în siguranţă naţională dar în principiu poţi lucra în instuţiile statului ca Ministerul Apărării şi SRI, însă e bine să faci şi un master tot acolo şi dacă se poate doctorat pentru aprofundarea studiilor. Sincer să îţi spun licenţa este egală cu zero. Cu paleta aceasta de materii insuşite la această facultate câ şi la master vei avea cunoştiinţe în domeniul apărării, relaţii internaţionale, cultură de securitate, istorie şi istorie militară. Sigur că dacă optezi pentru o aşa facultate trebuie să ai în vedere două lucruri. Primul ar fi să continui să rămâi în sistem să lucrezi în ministerul apărării şi 2, să lucrezi ca ofiţer SRI sau un simplu cercetător de grad 3 apoi 2 şi 1, ori analist de scuritate şi apărare şi de politică externă. Se poate lucra şi în MAE şi IGSU. Dar cu licenţa nu faci nimic în ziua de azi trebuie şi master şi doctorat. Admiterea este destul de grea ca la ANI. Încă ceva bătălia este aşa mare şi în MApN şi MAE şi SRI încăt se intră foarte greu dacă nu eşti foarte bine pregătit la toate capitolele, asta e lucru real.

| Cyclades explică (pentru Anonimuserr):

Raspunsul dvs este bun dar sunt cateva aspecte de clarificat. Ca sa intri in sitem(fie MAPN, SRI, IGSU etc) nu este obligatorie aceasta specializare. Mai mult decat atat trebuie sa indeplinesti si o alta conditie(care probabil v-a scapat). Aceea de varsta. Pentru a te angaja ofiter, prin examen, filiera indirecta. Nu o indeplinesc. In privinta MAE...as zice ca REI sau RISE este mai buna. Cercetare...ce inseamna cercetare? Sa devii profesor universitar si sa predai? Va rog sa detaliati. E siplu de insiruit institutii militare sau semimilitare. Dar, bine ar fi ca fiecare facultate sa te trimita tintit spre ceva. Aceasta spre ce trimite un om care nu mai indeplineste conditia de varsta pentru ofiteri? Spre somaj?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Cyclades):

Da, este adevărat, aveţi dreptate. Însă contează oricum şi această specializare. Plus că, oriunde în orice instituţie poate conta pe un post în care nu se specifică ce specializare şi ce facultate ai terminat, aici vorbim de alte instituţii care pur şi simplu nu specifică acest lucru, nu impun această condiţie, sau în firme, companii, multinaţionale. Condiţia de vârstă da, am uitat s-o menţionez ca şi la acamia de poliţie din câte ştiu maxim 28 de ani, depinde de la universitate la universitate. Deci, da este o limită de vârstă cât şi la alte Academii. Pentru MAI, RISE, Ştiinţe Politice, REI chiar şi Comunicare şi Relaţii publice este sunt facultăţi bune sau Dreptul pe partea juridică, legislaţie etc. Referitor la cercetare, vorbim aici ca şi cercetător de grad 3, 2, şi 1 pe domeniul respectiv al facultăţii respective. Oricum, orice profesor este şi cercetător, trebuie să scrieţi articole să publici să participaţi la conferinţe, dezbateri. Indicat este să fiţi doctorand (a fi doctorand înseamnă să aveţi câteva articole publicate în reviste de specialitate şi participări la simpozioane, conferinţe, ca ulterior să fiţi doctor. Cercetarea în România este foarte prost plătită 1500 RON maxim 2000 RON faţă de alte state Europene. Nu se puen aşa accent pe cercetare la noi. la UNAP ca şi la alte facultăţi, fiecare universitate propune proiecte de cercetare şi trebuie să se înroleze profesori şi cercetători în vederea elaborării acelui proiect de cercetare colectivă sau individuală ca în acest link. http://www.unap.ro/ro/cercetare/proiecte/Tabel%20proiecte%20Unap.pdf Nu ştu exact procedura, aceasta ţine de bucătăria internă a fiecărei universităţi ce ţine de viitoarea cercetare pe diferite teme. Acum, ce vreau eu zic, în general se pune mare accent pe fişa medicală pe vizita medicală la angajare, este riguros, dar odată intrat te poţi bucura de multe privilegii sau avantaje cu toate că munca va ocupa o mare din timp şi va fi dificil. în orice caz, depinde de job-ul ocupat, de meserie de ce trebuie sa faci, etc. Sunt mulţi factori. Pentru fiecare instituţie de stat care pregăteşte viitori absolvenţi şi ofiţeri există limită de vârstă (în general aproape toţi rămân încadraţi în muncă) Cred că procentul de şomaj este aproape zero petnru cei care termina Academia de Poliţie, UNap, ANIMV.