| Derkes a întrebat:

In cat timp pot invata limba germana la un nivel A2-B1?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de timpul care îl acorzi zilnic, de dorința dtale de a învăța, de modul în care utilizezi zilnic ce ai învățat în conversații verbale, în scris. pe Internet, vizionare de filme, buletine de știri, cântece, toate în germană.
Poț învăța într-un mediu artificial.
Lecția de germană.
Profesoara spune o frază în română, apoi o traduce în germană și apoi voi repetați. Asta este o învățare artificială. Așa limba nu intră în cap.
Prin 1968 am fost într-o tabără studențească la Izvorul Mureșului.
Acolo un tânăr student nord vietnamez, venit să studieze la noi.
În anul pregătitor, învățau limba română.
A sosit pe aeroport din Vietnam.
Nu știa numai vietnameză.
Nu li s-a alocat nici un translator.
Profesorii români nu știau deloc vietnameza.
Din prima zi, au avut nevoie să se adapteze.
Colegul de cameră de la cămin era din Africa.
Astfel era cufundat într-o zonă în care a fost nevoit să învețe rapid.
Dta faci un efort zilnic de 3-4 ore să zicem. Nu este suficient.
El trebuie să fie de 15 ore pe zi, dacă vrei repede.
Dacă nu, nu.

| Derkes explică (pentru sadrian46):

Multumesc foarte mult, foarte folositoare sfaturile dumneavoastra.

| sadrian46 a răspuns (pentru Derkes):

Poți să îmi spui tu, că nu-s popă.
Mă bucur când pot să ajut pe cineva.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Eu am facut cursurile de integrare si invatare a lb germane A1-B1 in 10 luni. Fara profesor iti va lua mult mai mult. Germana este grea.

| Frank51 a răspuns:

3-4 luni, depinde daca singur sau cu ajutor.

| Goete a răspuns:

Depinde cat timp ii dedici si ce capacitati ai