| anonim_4396 a întrebat:

Sall
e cineva care stie germana?
cam in cat timp o pot invata la nivel conversational?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu o cunosc, pai e grea sa stii are o gramatica grea, multe cuvinte formate din 2, 3 cuvinte

| Krixxus a răspuns (pentru RAY):

Am vazut cum e gramatica
pronuntie e ciudata rau, plus ca prima data ma balbai, dar dupa 4-5 incercari imi iese
dar intr-un final sper ca o sa fie bine big grin

| AirănMeidăn a răspuns:

Fac germana de cativa ani si nu stiu mai nimic in afara de "Mie imi place pisica"(ich mag die Katze). Dupa mine e destul de grea. Depinde si de tine in cat timp o vei invata

| Krixxus a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Pai tinind cont ca m-am apucat de ieri... stiu vreo 6 cuvinte si sa innumar pana la 100 happy

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Eu stiu! laughing Am 10 la Germana. Ich liebe dich!

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

Cum se zice "si eu"?
Oricum, si eu am 10. Invat atunci cand stiu ca ma asculta sau dau test, dar imediat dupa uit tot.

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

"ich auch". Auch e de asemenea.
Oricum Danke schon!

| Mayar a răspuns:

Depinde, ce conversatie. Gen - ce faci? unde stai? mergi al scoala, etc?
Sau si intrebari cu privire la doctor, timpurile trecut, prezent, viitor, etc?

Daca vrei sa stii o conversatie decenta, cam un an, daca doar asa cat de cat sa te descurci, poti si in 6 luni.

| Krixxus a răspuns (pentru Mayar):

Cat de cat decenta ma gandesc
cam la un an ma gandesc si eu ca ar dura

| Mayar a răspuns (pentru Krixxus):

In sfarsit m-a lasat sa vad!
Deci cam un an sa porti o conversatie elementara, dar daca iti dai interesul, te uiti la filme in germana sbutitrate, astfel te obisnuiesti cu pronuntia, cu cuvintele, etc. Altfel, nu merge.

| Krixxus a răspuns (pentru Mayar):

Asa am facut si cu engleza
m-am uitat le fff multe seriale si filme si acuma stau chiar bine cu ea

| Mayar a răspuns (pentru Krixxus):

Super!

| Krixxus a răspuns (pentru Mayar):

happy

| Mayar a răspuns:

Nu pot sa iti vad raspunsul. Nu stiu ce D-zeu e cu TPU, dar nu vad ce mi-ai scris, doar notificare in stanga.

| Krixxus a răspuns (pentru Mayar):

Poate ca o sa-si revina

| Syndre a răspuns:

Vorbești engleză bine? Dacă da s-ar putea să îți vină relativ ușor, fiindcă sunt destul de apropiate și asemănătoare. Din păcate nu prea are multe în comun cu româna.
N-aș putea să-ți cât de repede vei reuși să o vorbești la un nivel conversațional, asta depinde de capacitatea ta și de cât timp ai să îi acorzi. Mult succes!

| Krixxus a răspuns (pentru Syndre):

Cu engleza ma descurc, adica as putea sa vorbesc cu cineva bine, iar ca si timp acordat undeva la o ora poate mai mult, deja sunt in a 3a zi si am invatat sa innumar + cateva cuvinte big grin