În ce limbă gândesc oamenii care s-au nascut surzi? De exemplu, unele lucruri le subvocalizează? Sau folosesc doar limbajul semnelor? Dar dacă nu au posibilitatea să-l înveţe? Se "bazează" pe imagini? M-am gandit la mai multe variante de răspuns dar doresc să aflu părerea voastră.

3 răspunsuri:
| adrian_6090 a răspuns:

Limbajul non-verbal reprezinta 93% din comunicare si intareste sau contrazice cuvintele rostite. Pentru unii oameni insa, gesturile si mimica reprezinta singura modalitate de a comunica. Surzii "vorbesc" cu mainile. Pe langa alfabet si posibilitatea de a compune cuvinte pe litere, exista si un cod al semnelor pe care copiii il invata inca de mici

| madalin_7682 a răspuns:

In caz ca vrei sa afli daca un om se naste surd este si mut pentru ca copii repeta ce aut la parinti sau la alte persoane si daca nu pot auzi ei nu pot sa repete asa ca sunt si muti si nu gandesc nimic asta este parerea meawinking

| continuum a răspuns:

In caz ca stii limba engleza, iti recomand acest link: http://www.straightdope.com/......ople-think