| Bianca9876 a întrebat:

In ce limba gândesc oamenii surzi?

Răspuns Câştigător
| Memecy a răspuns:

Buun.Întrebare provocatoare.
În primul rând felul în care gândim este format în interiorul unei culturi.
Apoi limba este un mijloc de comunicare verbal (scris, dacă vrei) prin care se transmit informații în proporție de sub 20%
Dar după cum ai observat și oamenii surzi pot comunica ( chiar dacă în genere oamenii surzi sunt și "muți" deoarece neauzind cum se pronunță cuvintele nu sunt în stare să le reproducă ) Dar să trecem la subiect
Oamenii nu gândesc ci sunt învățați să gândească deci dacă ai avut șansa sau neșansa să fii român vei gândi în română etc
De exemplu dacă te uiți un pic la gramatica chineză vei vedea o altă compoziție față de cea europeană ceea ce implică un altfel de gândire, și în lumea animală dacă un pui de pisică va fi crescut de un câine evident pisica aceea va gândi ca un câine.E vorba de adaptare la mediul în care trăiești.

Concluzie : Gândești cum ești format, învățat să gândești.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Pai in limba tarii care s-au nascut, asta daca au surzit pe parcursul vietii, dar daca sunt surzi din nastere nu stiu, e un mister thinking

| ElenaSA a răspuns:

In limba tarii unde se nasc. Limbajul vorbit este cel al semnelor. Uite aici alfabetul limbii romane si semnele corespunzatoare.http://www.logopedics.info/limbajul-semnelor.php

| ovidiu2295 a răspuns:

In limba surzilor laughing). Daca sunt putin culti si citesc carti a limbii natale, pot gandi si romaneste laughing)

| VisCoL a răspuns:

Daca nu sunt surzi din nastere pot gandi in limba natala...cei surzi din nastere isi imagineaza lucrurile la care se gandesc fara sa le mai denumeasca cum o facem noi