| Mihai11 a întrebat:

În legătură cu bacul la română, dacă mă axez pe subiectele I și II, mai are rost să învăț toate operele alea? Menționez că nu am nevoie de vreo notă mare, ci doar de una de promovare.
Mi se par inutile și greu de reținut...

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, are rost, ca risti sa nu faci 50% din lucrare si sa nu iei nota foarte mica la BAC.
Riscul sa pici BAC-ul este mare, mai ales daca cele 2 subiecte nu le vei face perfecte.

| Cosmin86 a răspuns:

Ai putea sa inveti rezumatele lor, ca sa poti scrie ceva macar de 1-2 puncte, sa nu iei chiar zero.

Dar unele chiar merita citite, gen Ion: bataie, bautura, sex, tot tacamul vietii "de la tara" laughing

| DanielPH a răspuns:

La romana am citit fiecare opera de la subiectul 3, iad cand am primit foaia, am facut subiectele 1 si 2, iar la 3 am scris la caterinca. Am luat 6.60. Un amic a invatat saptamani la rand pentru subiectul 3, a fost pe subiect si l-a facut perfect, insa la 1 si 2 a fost varza, a scos cam la fel, un 6 si ceva.
Nu strica sa scrii si la 3, macar acolo de un punct, iar in rest, nu ai treaba.
Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanielPH):

"saptamani la rand"? pentru subiectul 3 se invata cel putin 6 luni, ideal un an. Eu am invatat 6 luni din pacate si am luat 8.80.

| DanielPH a răspuns (pentru Cosmin86):

Noi ne-am crezut mai cu mot. Am invatat la toate cele trei materii in ultimele doua saptamani, eu cel putin. Treaba a fost ca nu l-am luat din prima, ci din a doua sesiune.
Consider ca nu conteaza media la bac, decat in cazul in care vrei sa intri la o facutate unde admiterea este pe baza de dosar, in rest, prea putin conteaza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DanielPH):

Da, dar examenul de admitere (si apoi examenele de la facultate) sunt mai grele decat bacul.

Daca bacul iti da probleme de cap (adica sa iei media generala sub 9), atunci e clar ca celelalte o fie mult mai nasoale.

| DanielPH a răspuns:

Examenul de admitere are cam acelasi nivel de dificultate cu Bac-ul, exceptand admiterea la ce tine de medicina si alte cateva facultati.
Daca iei sub 9 la bac, nu pot spune ca ti-a dat batai de cap. Daca ai invatat din a IX-a pana la bac, ai mai facut si pregatiri, iar in timpul liber ai invatat, cel putin in a XII-a, si cu toate astea nu iei 10, da, este o bataie de cap. Noi am invatat strict in ultimele saptamani, ca sa-l luam. Eram constienti ca unde vom merge va conta admiterea, nu media la bac. Am invatat pentru admitere si totul a fost floare la ureche, iar prin primul an am trecut cu brio. Acum vedem ce-i pe viitor, pare promitator.
Ca ai 6 in bac, ca ai 10, diploma nu-ti garanteaza un job bun, ai nevoie de studii superioare. Iar daca vei continua la o facultate unde media la bac conteaza intre 0-20%, este destul de nesemnificativ.

| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna! Eu am dat bac-ul acum 3 ani, acum imi dau licenta. Eu te sfatuiesc sa nu tratezi cu superficialitate bac-ul, pe mine m-a ajutat proba la romana, la medie, si am invatat operele desi ziceam la fel "iau bac-ul chiar daca fac sub 1 si 2", dar nu m-am plafonat si am invatat in fiecare zi pana la bac. Stiu ca e greu, acum, cu experienta de la facultate, ma uit inapoi si zic "ce usor a fost liceul", pana si modul de retinere si memoria trec la un alt nivel. Banuiesc ca aici vrei si tu sa ajungi. Cat despre bac, ei bine, au fost colegi care chiar doar sub 1 si 2 l-au rezolvat si au mai dat o data in toamna. Nu ai de unde sti daca iei punctaj maxim la sub 1 si 2. Nu vreau sa te descurajez, dar trebuie sa lupti mai mult pentru a castiga "batalia". Succes si spor la invatat!

| AnielAn a răspuns:

Nu este foarte greu adică la subiectul I sunt destul de ușoare trebuie sa faci ceva puncte, la fel și la subiectul II dacă scrii ceva, primești puncte. La subiectul III, dacă știi măcar câte ceva din fiecare opera, nu e greu și pe parcurs mai bagi și cuvinte de la tine și va fi bine. Incearca sa te bazezi cel mai mult pe opera care are cea mai mare posibilitate sa vina. În acest mod, vei reuși sa iei o nota de trecere. Succes!

| gălbenea a răspuns:

Nu trebuie sa înveți pentru a lua nota de trecere (sau chiar 7) dar numai tu iti poti răspunde la intrebarea asta, pana la urma. Eu pot spune ca nu e greu sa iei punctaj maxim la primele doua subiecte, dar depinde de fiecare.
Nu strica sa înveți macar anii in care apar operele si cateva detalii, daca ai scrie macar 2 rânduri tot ar fi apreciate.