| anonim_4396 a întrebat:

In toamna o sa trec in clasa a 9 si as dori sa stiu ce lectii se fac la istorie, geografie, biologie si ce opere se studiaza la romana eu fiind la profilul stiinte sociale?

1 răspuns:
| Bubu a răspuns:

-la istorie o sa inveti despre: popoarele din orient, popoarele din europa, formarea popoarele europene, etnogeneza romaneasca, arhitectura orientala, arhitectura egipteana, demografie si economie, ierarhia feudala, europa romanica si gotica, arhitectura medievala romaneasca, marile religii, forme de organizare politica in lumea antica, regatul dac, formarea popoarelor europene, arabii, popoarele turcice, imperiul bizantic, franta, imperiul romano-german, formarea statelor medievale romanesti, tarile romane intre secolele XIV-XVI, califatul arab, imperiul otoman, cruciadele, umanismul, reforma religioasa, marile descoperiri geografice
-la geografie o sa inveti despre:universul si sistemul solar, sateliti naturali, miscarile pamantului, reprezentari cartografice, relieful terestru, minerale si roci, relieful major al continentelor, agenti.procese si forme de relief, procese geomorfologice, relieful climatic, relieful petografic, relieful structural, relieful biotic, atmosfera terestra, temperatura, vanturile, zonele de clima, hidrosfera, marile, incalzirea globala, miscarile apelor marine si oceanice, biosfera, pedosfera, zonele biopedoclimatice
-la biologie o sa inveti despre:insusirile materiei vii, celula, constituenti celulari, diviziunea celulara, genetica, ereditarea si variabilitatea organismelor, boli genetice umane, mutatiile si factorii mutageni, ingineria genetica, clasificarea organismelor vii, regnul morena(procariota), regnul protista, euglena verde, regnul fungi, regnul plante

iar la romana nu o sa fie asa greu ca la filologie. o sa studiezi diferite povestiri din carte de exp: mara, tablouri biblice, tren de placere de I. L Caragiale, balta alba, despre Stefan cel Mare, despre balata culta, o sa faceti multe compuneri, o sa invatati despre comunicare si functiile comunicarii...hee hee