| May2001 a întrebat:

In toamna incep clasa a IX-a la profilul de stiinte ale naturii si vreau sa stiu ce vom face la geografie, istorie, biologie, fizica si chimie ( un fel de cuprins sau idei principale despre ce vom face ). Cum e logica? Si cat de grea vi s-a parut clasa a IX-a fata de a VIII-a? Cum ati avut mediile intr-a IX-a comparativ cu a VIII-a?

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

La biologie vei face regnurile in lumea vie si genetica. Probabil ca mai este ceva, dar imi scapa. Atentie, la biologie in liceu se preda mult mai detaliat. Celula are mai multe organite, mai multe componente.
La fizica faci mecanica.
La chimie faci un fel de recapitulare din clasele 7-8, dar mai avansata, inveti si lucruri noi. Din clasa a 10a materia va fi complet diferita.
Istorie, Geografie... N-o sa se puna accent pe materiile astea. La geografie stiu ca am facut chestii de genul sa stim capitalele lumii, clima continentelor. La istorie chiar nu mai stiu ce am facut.

Logica nu este grea. La inceput veti avea mai multe de invatat, un pic ca la istorie, apoi treceti pe formule si principii aplicate (cam din semestrul 2).

Clasa a IX-a nu mi s-a parut mai grea decat a VIII-a, insa notele se dadeau mai greu. Nu mai primeam puncte la teste pentru ca am facut temele. Mediile au scazut putin. La unii pot urca, depinde de cat se straduieste fiecare.

| Muwz a răspuns:

Nu o sa fie greu rau, nu trebuie sa-ti faci griji. O sa ti se para greu la inceput dar te vei acomoda. La logica totul se va baza in principiu pe 2 premise si o concluzie si veti invata niste tipuri de propozitii (sunt 4 si trebuie sa fii atent pentru ca lucrurile complicate se vor baza pe astea 4)
La geografie veti invata notiuni elementare despre planeta, invelisuri... lucruri generale in principiu, de exemplu: structura interna a Pamantului. La biologie veti invata tot notiuni elementare: despre celula si ce contine aceasta si veti detalia componentele sale, cum se realizeaza diviziunea si dupa veti face regnurile pe care le stiti deja (adica Protista, Plantae si tot asa)
La istorie o veti lua de la inceput, veti face din nou despre Burebista, Decebal, Imperiul Roman, Antichitate, etc. Va veti opri prin secolele XVI-XVII, pe la descoperirea noilor lumi, veti invata din nou despre Columb, Amerigo si niste inventii care au ajutat la progresul de a descoperi noi continente. La fizica veti face optica, cu lentile, prisme si fenomene ca reflexia, refractia si tot asa pe primul semestru iar pe al doilea principiile mecanicii newtoniene. Suna complicat, dar este mult mai usor decat optica. laughing) La chimie veti face chimia anorganica si veti invata despre straturile invelisului electronic si in rest veti face exercitii cu calcul stoechiometric si nu va fi nici aici greu deoarece ati facut si in clasa a VIII-a.
Cam atat. Succes in noul an scolar! laughing)

| PikaPikaChuChu a răspuns:

La istorie si geografie o sa faci chestii generale pe care sa le tii minte toata viata
la bio, chimie si fizica, in schimb, o sa studiezi la greu. vei schimba la caiete studentesti de golesti buzunarul
logica nu e o materie de care sa iti faci griji. e usoara si frumoasa. eu vreau sa dau la bac logica
clasa 9 nu e asa de grea comparativ cu a 8a, adica abia ai scapat de examene. a zecea o sa fie mai grea