| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei care au terminat sau sunt in curs la:Management, Medicină dentară, Tehnică dentară, Farmacie, Inginerie economica în domeniul mecanic, Inginerie economica în construcţii
Acum profesati? Ce salariu aveti?(cat mai multe detalii va rog)

1 răspuns:
| ana_4437 a răspuns:

Eu sunt in clasa a 10a happy.Dar mama lucreaza in farmacie.Va pot spune cate ceva despre Fac. de Farmacie: EXAMENUL DE ADMITERE LA FACULTATE:se da 40% din chimie vegetala sau animala (la alegere) si din 60% chimie organica; Nr. de locuri pentru. 2011-2012 se va reduce, intrucat se pare ca nu se ocupa niciodata in totalitate.La buget sunt ~150 locuri.In trecut erau si 20 pers./1 loc, dar acum nu mai e asa si se intra cu note destul de mici.Pt. a fi acceptat cred ca trebuie sa ai peste nota 6.Pt. locurile cu plata taxa e de 6.000 ron/an; se spune ca va mai creste pana la 10.000 in viitor.
1)farmacistii se cauta in continuare! exista facultati de farmacie doar in cateva orase importante ale tarii : Bucuresti, Cluj, parca Timisoara si inca vreo 2 cred.
2) te poti angaja inca din anul 3 pentru. un salariu de ~1000 ron (depinde).
3)chimia este materia No. 1; nr. de ore de laborator s-a redus la 2-3/zi fata de 8 (cum era inainte; asta din lipsa de fonduri); 4)practic, se fac doar 4, 5 ani, nu 5, intrucat ultimul semestru din anul terminal se face numai practica in farmacie;
5)sunt sanse mari ca farmacia in care faci practica sa te pastreze dupa ce termini, pentru. ca dupa cum spunea este o mare lipsa de farmacisti;
*nu e neaaparata nevoie ca nota de absolvire sa fie 10; 6)salariul este intre 2.500-3.000 ron; farmacistul diriginte (nu ai nevoie de nicio alta pregatire in plus; poti deveni diriginte de farmacie dupa ~1, 5-2 ani, dupa ce capeti putina experienta) are un salariu de 3.000-4.500 ron.El este de obicei cel care isi stabileste concediul inaintea celorlalti.
Este nevoie de farmacisti in tara, asa ca daca te duci intr-un oras mai mic (ex. Slobozia) ti se va oferi un salariu de 5.000-6.000 ron. Daca esti dispus sa lucrezi mult timp si nu ai familie, poti sa devii cumva responsabil pentru. mai multe farmacii: salariu ajunge chiar la 6.500-6.800 ron.Dar e multa munca.
Farmacistii nu lucreaza in week-end decat daca vor si este nevoie de ei.In acest caz sunt platiti ~100-200 ron/weekend (nu mai tin minte exact).Sau se poate lucra in tura de noapte.
Activitatea farmacistului cuprinde: introducerea facturilor, prepararea unor medicamente (cantitatile de substante sunt scrise pe reteta, exista multe borcane cu substante, se cantaresc, se omogenizeaza in mojar, se toarna in sticlute, se eticheteaza, se noteaza apoi intr-un carnet; din ceea ce am vazut eu dureaza 5-10 minute), efectuarea unor recomandari in cazul in care asistentul de farmacie nu e sigur/nu stie; mai poate efectua comenzi de medicamente sau mai poate ajuta la aranjarea lor in depozit.Nu stiu daca participa la inventar.
Mama mi-a spus ca lantul de farmacii Dona intentioneaza sa mai deschida 100 de unitati in tara (fiecare unitate are nevoie de 2-3 farmacisti).In plus, sectorul farmaceutic a fost printre singurele care chiar a inregistrat cresteri in timpul crizei.
Profesia se poate practica si dupa iesirea la pensie.Sau licenta de farmacist ( fara de care nu se poate deschide o noua unitate se poate vinde; in urma cu cativa ani pretul era de aprox. 6.000 $, dar dupa aceea nu veti mai putea profesa).
Sper sa va ajute.In momentul de fata e printre cele mai rentabile facultati si printre cele mai curate meserii. De asemenea, cu aceasta fac. se poate practica si profesia de reprezenant medical sau cred ca se poate lucrea in laborator sau la diverse firme pentru. realizarea prospectelor.
Succes!happy