| Andreea0612 a întrebat:

La bac este un exercitiu de genu: "prezinta rolul verbelor la timpul..."
Are legatura cu textul? Adica trebuie sa-l comentez in legatura cu textu?

1 răspuns:
| anonim_2671 a răspuns:

Depinde, de obicei da. Fiecare timp al verbelor are o explicatie, de exemplu viitorul care exprima o dorinta, aspiratia autorului/eului liric la ceva. In cazul acesta se spune ca "rolul verbelor la timpul viitor este e a exprima dorinta poetului(sau a cuiva) la o iubire implinita(ceva)" laughing sper ca te ajuta. Cel mai bine intrebi un prof de romana.