| HelloImJosephine a întrebat:

La profil stiinte sociale intensiv engleza la ce se da teza? Si ce ore faci? E un profil greu?

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă și la sociale materiile este grele... apai numa liceu nu-ți trebuie.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

big grin Depinde dacă îți place să înveți sau nu. happy Depinde de capacitatea ta intelectuală și performanța școlară.winking Sănătate! Funda? big grin

| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! La profilul științe sociale - intensiv engleză se susține teză la:
-limba și literatura română
-limba engleză
-istorie / geografie (la alegere)
-logică, argumentare și comunicare (clasa a IX-a) / psihologie (clasa a X-a)/ economie sau sociologie (la alegere, clasa a XI-a) / filosofie (clasa a XII-a)

În ceea ce privește numărul de ore alocat fiecărei materii în clasa a IX-a:
-limba și literatura română 4h / săpt.
-limba engleză 4h / săpt.
-limba franceză, respectiv germana 2h / săpt.
-limba latină 1h/ săpt.
-matematică 2h / săpt.
-fizică 2h / săpt.
-chimie 1h / săpt.
-biologie 1h / săpt.
-istorie 2h / săpt.
-geografie 2h / săpt.
-științe socioumane 2h/ săpt.
-religie 1h / săpt.
-TIC 2h/ săpt.
-ed. plastică 1h / săpt.
-ed. muzicală 1h / săpt.
-ed. fizică 1h / săpt.
-dirigenție 1h/ săpt.
Din clasa a XI-a nu se mai face lb. latină, fizică, chimie și biologie, iar ed. muzicala si ed. plastica vor fi înlocuite cu o singura materie numită ed. artistică.

Examenul scris de bacalaureat se va susține la:
-limba și literatura română
-istorie
-logică, argumentare și comunicare, psihologie, economie, sociologie, filosofie, geografie (la alegre una dintre cele enumerate)

Cât despre profil în sine, este un profil ușor și lejer comparat cu științele naturii sau matematică-informatică.

Succes!

| HelloImJosephine explică (pentru KristianLarracuente):

Multumesc! O intrebare, la stiinte sociale simplu se mai da teza la engleza?

| AYKSSSSSSS a răspuns:

Bună!
Eu am fost repartizată în 2019 la stiinte sociale intensiv germana, similar cu intensiv engleza, numai ca aici se face mai multa germana si acolo mai multa engleza.
Pot spune doar ca am fost terorizata! E un profil foarte greu, am fost terorizata la toate materiile, inclusiv la matematica (materie care nu se prea face la acest profil)
De exemplu eu am avut media generala 9, 85 pe cei 4 ani de gimnaziu si in clasa a 9-a am avut media generala 8, 60! O scadere dramatica.
La romana aveam o groaza de teme, vreo 3 ore pe zi, iar la chimie eram in stare de corigenta si profa ne dadea saptamanal peste 20 de probleme grele ca tema. Sa nu mai zic de fizica.
Aveam teme la toate materiile, nu mai aveam timp liber si luam meditatii la chimie si la fizica ca sa nu raman corigenta.
Toti colegii mei luau meditatii si eu cu media 8, 60 am fost pe locul 5 dintr-o clasa cu 28 de elevi. Aveam colegi care luau meditatii la 10 materii pentru ca riscau sa ramana corigentii. La istorie de exemplu lua aproape toata clasa meditatii. Eu eram printre putini care stiau bine istorie, pentru ca ma pasioneaza si tot am avut media 8.
Am decis apoi ca nu mai pot continua asa si cumva am reusit, datorita medie sa intru din clasa a 10-a la acelasi liceu, dar la profil STIINTELE NATURII.
Pot zice doar ca a fost cea mai buna alegere, caci mi-a crescut media generala la 9, 55. Desi eram la acelasi liceu 80% dintre profesori erau diferiti si parca acestia se purtau cu noi ca cu niste oameni.

La stiinte sociale am dat teza la:
Romana
Istorie
Logica
Geografie
Germana

La stiintele naturii am dat teza la
Romana
Matematica
Biologie

De mentionat ca desi la Stiintele naturii am avut 3 ore de chimie, fata de una la stiinte sociale, m-am descurcat mult mai bine in clasa a 10-a pentru ca am avut o profesoara buan care m-a ajutat sa progresez de la „stare de corigenta" la media 9!
De asemenea sunt praf la matematica, dar am avut media 6 la Stiinte sociale si media 8 la Stiintele Naturii.
La romana am avut media 7 la stiinte sociale si 10 la Stiintele Natiurii.

Daca iti vine sa crezi in clasa a 9-a semestrul I am avut media 9 si la religie in timp ce la stiintele naturii am avut 10 pe gratis!

Am prieteni si la alte licee si mi-au zis ca e la fel!

In clasa a 9-a la stiinte sociale am avut in 4 zile ore pana la 15 si intr-o zi ore pana la 14 si faceam materii precum: Logica, Istorie, Romana, Geografie DAR NU SE NEGLIJA MATEMATICA, FIZICA si CHIMIA, unde am avut vreo 5 corigenti in clasa!

Ziua care m-a marcat profund a fost chiar prima zi in care s-au tinut ore la acest profil! Am dat in ziua aceea vreo 5 TESTE INITIALE la mai multe materii, dar atunci am luat PRIMUL 1 din viata mea la Chimie ( am luat si 2 la fizica), in conditiile in care stiam destul de multe l chimie. Am dat test initial chiar si la religie!

In concluzie la stiinte sociale e HORROR INDIFERENT DE LICEU!

| HelloImJosephine explică (pentru AYKSSSSSSS):

Multumesc! Legat de transfer, e greu sa faci transferul?

| Rocklove a răspuns:

Salut, eu sunt la științe sociale. Trec în clasa 12. E un profil lejer, stai la multe ore degeaba, în a 12 ai de învățat ca vine bacul. Teze în clasa a 9 am dat la romana, franceza, logica, de istorie nu mai știu, am uitat big grin. În clasa a 10 în loc de logica am dat la psihologie. În clasa a 11 din cauza pandemiei s-au anulat tezele. Eu sunt intensiv franceza și de aia am dat teza la franceza (știu doar o boaba de franceza big grin), dacă vei fi intensiv engleza vei da la engleza teza. Bacul îl vei da obligatoriu la romana și istorie, iar la încă un obiect la alegere dintre logica, economie, psihologie, geografie, și cred ca mai este una. Eu o sa dau la geografie pentru ca se ia ușor un 8.
Ca idee ce ore faci las orarul meu aici, clasa 11.
Luni: mate, istorie, economie, muz, sport, franceza
Marti: TIC, sociologie, geografie, istorii, franceza, istorie
Miercuri: geografia, istorie, istorie, romana, franceza
Joi: engleza, geografie, mate, economie, romana, romana
Vineri: sociologie, TIC, religie, engleza, romana, geografie
Scuze dacă sunt greșeli gramaticale.

| ButnaruIonutAndrei a răspuns:

E destul de greu, acum daca iti place si crezi ca faci fata totup va fi ok :-) dai teza la engleza mai mult ca sigur