| bleakk a întrebat:

Lamuriti-ma va rog cum e cu Cambridge-ul.Care sunt toate examenele? In ce constau acestea? Care sunt cele mai importante? Si daca chiar merita sau e necesar si pentru ce. Funda mare pentru un raspuns complet.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Examenele Cambridge care te-ar putea interesa sunt FCE (First Certificate in English) sau CAE (Certificate in Advanced English), dar mai exista si CPE (Certificate in Proficiency in English). FCE este pentru un nivel intermediar de engleza, echivalent cu nivelul B2, CAE este pentru un nivel avansat, echivalent C1, iar CPE este pentru un nivel foarte avansat (maxim, de fapt), echivalent cu nivelul C2 (cel mai mare). Mai exista si examene Cambridge pentru nivelele A1 si A2, dar nu prea te ajuta la nimic, fiind cele mai mici nivele. Daca doresti sa sustii acest examen, iti recomand CAE. Daca obtii certificatul cu nivelul B2 sau C1 (C1 ar fi de preferat), il poti echivala cu diploma pe care ai primi-o in urma competentelor de limba engleza din cadrul BAC-ului si iti poate fi utila pentru inscrierea la anumite facultati si pentru angajare. Certificatul are valabilitate nelimitata. Inainte sa il sustii, trebuie sa te asiguri ca stii engleza la nivelul respectiv. Poti face pregatiti la British Council, desi sunt destul de costisitoare, poti face pregatire cu un profesor sau chiar pe cont propriu, lucrand pe culegeri care au subiecte de tip Cambridge si invatand si de pe Internet (eu asa am procedat). Examenul consta intr-o proba orala, pe care o vei sustine impreuna cu un alt candidat si in care va trebui sa raspunzi la niste intrebari, sa discuti cu celalalt candidat pe un anumit subiect dat si cu cei din comisie (de obicei, sunt doua persoane) si sa compari niste imagini pe diferite teme. Apoi, intr-o alta zi, vei sustine celelalte patru probe: Listening (vei asculta de doua ori un material auditiv si vei scrie raspunsurile la intrebarile de pe fisa pe care o vei primi), Reading (iti va fi testata capacitatea de intelegere a unui text, a nuantelor acestuia etc.), Writing (va trebui sa redactezi un anumit tip de compunere - scrisoare, eseu de opinie, eseu argumentativ, articol etc.) si Grammar (iti va fi testata gramatica).

| karlikuicsddd a răspuns (pentru thegatekeeper):

Si nu ai idee, este valabil doar in UE sau si in Statele Unite ale Americii?

| thegatekeeper a răspuns (pentru karlikuicsddd):

Surprinzator sau nu, in Statele Unite exista un numar relativ mic de universitati care recunosc un certificat Cambridge. In schimb, majoritatea cer examenul IELTS sau TOEFL. In Marea Britanie, Cambridge-ul este recunoscut de aproximativ toate universitatile, la fel ca si in majoritatea tarilor din UE.

| karlikuicsddd a răspuns (pentru thegatekeeper):

Oare aceste examene la ce preț sunt și unde se pot da?

| thegatekeeper a răspuns (pentru karlikuicsddd):

Exista mai multe centre in Romania, cele mai cunoscute fiind cele din Bucuresti si Cluj-Napoca. Daca doresti sa sustii examenul CAE, pretul este in jur de 600-650 RON. Pentru FCE este putin mai mic, iar pentru CPE, mai ridicat. Pe site-ul http://www.britishcouncil.ro/ gasesti toate informatiile necesare, inculsiv orasele in care poti sustine examenele, pasii pe care trebuie sa ii urmezi pentru a te inscrie, centrul de examinare etc.

| karlikuicsddd a răspuns (pentru thegatekeeper):

Mulțumesc mult!

| thegatekeeper a răspuns (pentru karlikuicsddd):

Cu placere big grin.