| MariusSB a întrebat:

Luceafarul de M. Eminescu face parte din opera lirica sau epica?

Am de facut o fisa de lectura si nu stiu la care model sa o incadrez,,, la cea lirica sau la cea epica...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Karolina071919 a răspuns:

Lirica. In opera lirica se incadreaza majoritatea poeziilor.

Opera epica cuprinde basmul,nuvela, romanul, balada, comedia, drama etc

2 răspunsuri:
| Alsodrfegnha a răspuns:

Luceafarul este un poem epic, liric si dramatic. E putin confuz, stiu, si eu am reactionat asa prima oara. Daca nu ma crezi, cauta pe net sau in cartile de specialitate daca mai ai dubii.
Te-am cam pus in dificultate acum, stiu happy
Totusi, o seara draguta.