| VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

"Lui"- articol henotarat, pronume personal sau pronume posesiv?

Răspuns Câştigător
| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Depinde...
Poate fi articol nehotarat in:
I-am dat o carte LUI Mihai.- art. posesiv genitival

Poate fi pronume personal
Caietul LUI este curat.

LUI, EI, LOR sunt MEREU pronume personale

SA, SAU, SAI, SALE sunt adjective pronominale posesive.

Lui mai poate fi si articol hotarat.
Cartea elevuLUI este noua.

Sper ca te-am ajutat happy
Funda? big grin

| LovellyAngel a răspuns (pentru AllTheGoodNamesAreTaken):

Vezi ca ce ai spus tu nu este corect. Cand spui " I-am dat o carte lui Mihai", este articol hotarat. Lui nu poate fi articol nehotarat oricum, pentru ca este absurda ideea in sine, cand spui iI-am dat cartea lui Mihai, te referi la Mihai, nu la un Mihai. Sper ca nu te-ai suparat, nu am spus nimic cu rautate.

| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns (pentru LovellyAngel):

Mi-am dat seama si eu dupa ce am scris big grin ma grabeam. oricum mersi pentru corectie happy

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru AllTheGoodNamesAreTaken):

Meriti sa fii mutilata pentru asta! Hahaha! Glumesc.big grin L-am interpretat ca pe un articol hotarat.Asta am vrut sa se inteleaga in intrebare, nu acel :"henotarat".Mi-a scapat si poate ca te-am derutat. Cert este ca nu ai aberat si ai raspuns corect.

8 răspunsuri:
| Marius0012 a răspuns:

Vrei sa ne vezi cum iti facem temele?

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru Marius0012):

Da. Am si niste cuvinte de despartit in silabe. Pacat ca nu te pot vedea prin monitor, facandu-mi temele de vacanta, domnule. Hahaha

| ErrorFound a răspuns:

Pronumele posesive sunt doar de forma "ale mele" "ale tale" "ale Lor".....Sa nu le confunzi cu adjectivele pronominale "LOR" "mele" "voastre" etc.

| adyyo a răspuns:

Articol hotarat: Lui Andrei ii plac merele
Pr. Personal: Lui ii plac merele.
Pr. Posesit: Merele sunt ale lui.

big grin