| DeeJayNo1 a întrebat:

M-am gandit sa fac un curs de arhitectura... Ma gandescca la terminare imi da si o diploma prin ministerul muncii... As putea gasi ceva de munca cu diploma asta?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

La fel de multe cum ti-ai gasi si fara diploma aceea. Un curs de arhitectura nu te face arhitect si ajutor de arhitect inca nu cred ca exista. Daca vrei sa fii arhitect trebuie sa urmezi o facultate si cu mult noroc si talent poate, poate, o sa faci cateva proiecte... Diploma aia e mai mult de decor, sau ca sa umple CV-ul, eu nu am auzit inca cazuri in care minunatele "cursuri" (indiferent de domeniu) sa fii ajutat pe cineva sa-si gaseasca un loc de munca care le era indisponibil inainte de terminarea cursului. Daca e vorba de cursuri post-universitare, da... Probabil, dar cursurile astea facute de firme fantoma ma indoiesc ca iti ofera vreun avantaj. Oricum mai asteapta si alte pareri, s-ar putea sa ma insel.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Nu se poate invata arhitectura intr-un curs. Se da examen la Facultatea de Arhitectura, se intra, se invata si se munceste pe branci, si daca esti capabil iesi arhitect. Pe urma incepe alta lupta, sa intri pe piata muncii ca arhitect. E foarte greu, sunt multi arhitecti.