| Feri2002 a întrebat:

Mă pot transfera la facultatea de calculatoare de la o facultate total fiferita?
Nu am intrat la IESC la Universitatea Transilvania din Brașov, dar am șansa să intru la Design de produs și protecția mediului în industrie. Se face și acolo mate și info, dar cu siguranță foarte puțin față de facultatile cu specializare în IT. Pot să mă transfer în anul 2 la IESC și să dau niște examene? Sunt dispus să iau materia de la alți studenți și să învăț pentru diferențe. Este posibil acest lucru sau să aștept până la anul să mă înscriu din nou?

P.S.: am 8, 18 la BAC, 7, 65 la mate, deci 7, 86 media de admitere sad

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Bravo. Dacă ai întrebări vreodată eu sunt an terminal la acea specializare.

Câteva chestii pe care mi le amintesc, la analiză matematică să-ți duci temele neapărat, să rezolvi de 10 sau cât se poate de bine, și îți creste nota finală extrem de mult

La teoria câmpului electromagnetic o să faci cu Volmer, cel mai mișto prof ever, să nu cumva să rămâi cu restanță, poți copia lejer.

La teoria sistemelor vei face cu un prof nașpa, se copiază în draci pentru că omu nu știe să predea.

La matematici speciale trebuie să te pregătești, vei face cu Păun un prof al dreacu, trebuie sa știi la place...

Călin... Când auzi de Călin o să-ți fie scârbă, e cel mai autist profesor din facultate, vei face materiale electrotehnice, materia nu e grea dar proful e nasol.

În rest o să fie ok, ai și programare C/C++, Java, html css JavaScript și multe materii care au legătură cu IT software.

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu.

| Frank51 a răspuns:

La ce specializare? Au trecut toate etapele?

Eu îmi amintesc că în etapa 3 am intrat, și mai erau vreo 2, eu aveam și medie mică rău din cauza la media de admitere.

Din câte știu mai este o sesiune de admitere în toamnă, încearcă să bifezi specializările celelalte, deoarece oricum vei face aceleași materii 2 ani, contează ce vei studia tu individual.

| Feri2002 explică (pentru Frank51):

Rezultatele la etapa a 2-a se afișează marți. Eu ma consider deja respins, pentru ca sunt pe locul 119 în lista de așteptare.
Prima opțiune pusa e Calculatoare, apoi Automatizări, inginerie electrica (în engleza), etc. Am pus 6 opțiuni, n-am întrat la niciuna.
Dacă întru la Design de produs și mediu, specializarea Design de Produs și Protecția Mediului I Industrie, crezi ca ma pot transfera la Calculatoare? Astea doua sunt total diferite, nu-s chiar aceleași materii. De asta întreb, dacă e posibil sa dau diferențe, știind ca materiile sunt total diferite. Pana și matematica e diferita, ma gândesc ca la DPM e un fel de matematica "clasica" în timp ce la IESC e matematica discreta, rețele, probabilități, cibernetica, etc. Sa nu mai zic de programare...

| Frank51 a răspuns (pentru Feri2002):

Da, transferurile sunt posibile în cadrul aceleași facultăți, ți se va aproba transferul dacă îl faci în primul an.

Referitor la etape, mai ai răbdare pentru că sunt 5 sau 6 etape, și vei intra garantat, mai ales dacă ai bifat și cele de la taxă. Pe urma vei intra la buget pentru că se mai retrag încă 30% în primul an.

| Feri2002 explică (pentru Frank51):

Din păcate nu am bifat opțiunile la taxă. Numarul locurilor la taxă e mai puțin de jumătate din cele la buget.
Am numărat candidații dinaintea mea lin lista de așteptare. 74 au doar opțiuni la buget, 44 au și la taxă.
Apropo, sunt 3 etape la UnitBV, ma cam îndoiesc ca vor rămâne locuri libere ca se facă sesiune în toamna...

| Frank51 a răspuns (pentru Feri2002):

Bro, am trecut prin asta laughing la sfârșit rămân o grămadă de locuri, noi am rămas 30 din 100. Nu te mai contrazice și nu mai sta cu atitudinea asta ofensivă, se va face 100% sesiune de admitere în toamnă.

| Feri2002 explică (pentru Frank51):

Bro, am intrat! Am intrat la Inginerie Electrica și Calculatoare în lb. Engleza (a treia opțiune). Sunt așa fericit!?

| Frank51 a răspuns (pentru Feri2002):

Bravo. Dacă ai întrebări vreodată eu sunt an terminal la acea specializare.

Câteva chestii pe care mi le amintesc, la analiză matematică să-ți duci temele neapărat, să rezolvi de 10 sau cât se poate de bine, și îți creste nota finală extrem de mult

La teoria câmpului electromagnetic o să faci cu Volmer, cel mai mișto prof ever, să nu cumva să rămâi cu restanță, poți copia lejer.

La teoria sistemelor vei face cu un prof nașpa, se copiază în draci pentru că omu nu știe să predea.

La matematici speciale trebuie să te pregătești, vei face cu Păun un prof al dreacu, trebuie sa știi la place...

Călin... Când auzi de Călin o să-ți fie scârbă, e cel mai autist profesor din facultate, vei face materiale electrotehnice, materia nu e grea dar proful e nasol.

În rest o să fie ok, ai și programare C/C++, Java, html css JavaScript și multe materii care au legătură cu IT software.

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident ca nu, trebuie sa dai examen de admitere din nou

| Feri2002 explică (pentru Zuzu1991):

E 40% bacul și 60% nota la mate. Nu am dat vreun examen special, ca de exemplu la Cluj, unde e 100% examenul de admitere.
Deci singura posibilitate e sa ma înscriu anul viitor?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Feri2002):

Pai, din cate vad, fiecare canta dupa ureche... eu zic sa dai telefon la facultatea unde vrei sa te duci si sa intrebi, daca fiecare facultate face, ce vrea, atunci (evident) numai aia stiu