| XCoryZ a întrebat:

Ma pregatesc pentru testarea aceea initiala si vreau sa imi ziceti cateva lucruri. La ce ajuta partile urmatoare planta: radacina, tulpina, frunzele, florile si semintele? 2. Ce inseamna verb si predicat? Ajutati-ma va rog ca astea nu imi pot intra in cap si plus ca si le-am uitat. Ms mult!

Răspuns Câştigător
| IonutPutinica a răspuns:

Radacina(sustie plate si extrage subst minerale din pamant),tulpina(transporta subst minerale catre frunze),frunzele(prepara hrana plantei si produce oxigen),floare(produce seminte),seminte(ajuta la inmultire),verb(parte principala de propozitie care determina un substantiv), predicat(functie sinctatica exprimata prin verb), sper ca te-am ajutat Kiss de la Ionut 13 ani

3 răspunsuri:
| IonutPutinica a răspuns:

AAAAA clasa a 3 laughing eu sunt a 7 pai la verb(parte de vorbire flexibila,principala de propozitie,determina un Subiect,este determinat de un complement),Predicat(Functie sinctactica a verbului, poate sa fie de doua feluri, nominal sau verbal) bft in continuare si note mari

| XCoryZ explică:

Ionut, mersi mult! Dar fii un pic mai explicit te rog la verb si predicat. Adica explicatia pentru clasa a 3-a o vreau. Multumesc! Ai funda, sa stii!

| XCoryZ explică:

Ma rog... N-am inteles nimic...