| XCoryZ a întrebat:

Ma pregatesc pentru testarea aia initiala si am doua intrebari. 1. Ce inseamna parte secundara? 2. Cum imi dau seama care este rolul unui cuvant in propozitie? Formati plss o propozitie si alegeti un cuvant din ea si explicati-mi cum imi dau seama care este rolul lui in acea propozitie. Explicati-mi foarte clar la ambele intrebari, va rog frumos!

Răspuns Câştigător
| Andreea987654321 a răspuns:

Partea secundară de propoziție adaugă informații suplimentare părțior principale de propoziție determinând subiectul, predicatul și chiar și alte părți secundare de propoziție.
(Depinde de o alta parte de prop. principala)
Părțile de propoziție sunt cuvinte sau grupuri de cuvinte care îndeplinesc in cadrul propoziției anumite funcții sintactice.
Clasificare

principale: subiectul, predicatul
secundare: atributul, complementul

Părțile de propoziție sunt:

subiectul
predicatul
atributul
complementul
Predicatul este partea principală de propoziție care atribuie subiectului o acțiune, o stare sau o insușire.

Predicatul poate fi exprimat prin:

verb la mod personal
adverb predicativ

Poate|1 că întelegi|2.

interjecție cu valoare predicativă

Pupăza zbrr! pe-o dugheană. — Ion Creangă, Amintiri din copilărie

intonație predicativă

Vorba lungă, sărăcia omului. — Folclor

locuțiune verbală

A stat de veghe toată noaptea.

locuțiune adverbială predicativă

Fără doar și poate că se va întoarce.

Clasificarea complementelor

Complementul direct
Complementul indirect
Complementul de agent
Complementul circumstanțial
Mai multe detalii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Sintaxa_propozi%C8%9Biei

Funda!