| anonim_4396 a întrebat:

Maine dau teza la romana (clasa a V-a) si daca puteti sa imi dati vreun exemplu de teza, v-as fi recunoscatoare (cu o fundita) laughing sau macar ce-o sa-mi dea (de exemplu, de despartit in silabe, de analizat sintactic/morfologic, derivari de cuvinte, etc.). happy

P. S.: Nu-mi ziceti sa caut pe google sau didactic, ca am cautat raised eyebrows

Răspuns Câştigător
| βÚβÚ a răspuns:

Buna!

Eu sunt mai mare si nu mai stiu exact ce am primit la teza blushing Insa stiu sigur ca inainte de ea am facut o multime de modele de teza, pe alea nu am cum sa le uit.
Pai incepem cu literarura. Acolo o sa va dea de povestit sau facut rezumatul ori comentariul unei opere facute de voi pana acum, ori unui text la prima vedere ( insa nu prea cred ca in clasa a V-a v-ar da asa ). La gramatica o sa va dea lucruri simple cum ar fi despartitul in silabe, sa gasiti cuvintele derivate, compuse si formate prin schimbarea valorii gramaticale dintr-un anumit text. Tot pe acelasi text o sa va dea mai multe subpuncte. Poate sa va puna si intrebari pe baza acelui text, cum ar fi sa spuneti locul si timpul actiunii, personajele etc.
Cum ai zis si tu, o sa va dea si de analizat, acum depinde si ce ati facut la clasa. Probabil si o compunere ceva cu o anumita tema. Daca la compuneri iti zice sa te incadrezi intr-o limita de randuri, atunci asa sa faci, ca nu cumva sa te depuncteze ca ai depasit randurilewinking
Mai suna-ti colgii si consulta-te cu ei!

Succes la teza, iti tinem pumnii si sa ne anunti ca ai luat un 10 happy

27 răspunsuri:
| Bianqita a răspuns:

Familie lexicala, camp lexical, diftongi-triftongi-hiat, analizat, sinonime-antonime, probabil o compunere, de povestit un text.

| Cata96 a răspuns:

Nu iti putem zice...fiecare profesor da teza din ce vrea el(ce crede el ca sunt importante) in scoala mea cand eram eu aVa s-au dat 3 teze total diferite deci...
*ceva sigur este ca vei primi de alcatuit o compunere sau de scris ceva lectie(ex:comentariu la dl-goe*asta am primit eu)
fundita?

| Beibii a răspuns:

Gramatica:
Despartirea in silabe + regulile invatate
Derivare
De analizat sintactic si morfologic
Literatura:
3 caracteristici/def genului Liric/Epic
Cracterizarea personajelor
Demonstarti in 10 randuri ca textul '...' este Liric/ Epic/ Basm/ Fabula. sau ce-ati mai invatat happy
sper ca te-am ajutat :* la noi asa a fosthee hee
fundita?:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Www.didactic.ro
mai detaliat: http://www.didactic.ro/......-5-a/teste

funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am dat teza si ne-a dat din derivare; ne-o dt un text si sa raspundem la intrebari:ex:sa scoatem un subst un verb si adj si asa sa scriem ce figura de stil era un verb si scriem sinonime pentru cuvinetele alea si la part a2-a sa sriem o compunere de 10-15 randuri cu iarna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba este pe google

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu nici eu si eu dau maine la romna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu dau teza la romana maine si nu stiu ce sa fac sunt si eu la clasa 5

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! azi am dat teza si a fost usoara as vrea si eu sa stiu un site de teze sunt cls a 5-a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa iti dea de despartit in silbe\ de analizat morfolig sa gasesti sinoime sau anonime sa sa faci o postire despre o naratiune invata in sem i

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am dat si am luat 7 la romana si la matematica 4 dar nu ma lasa repetenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am luat 9 smug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Siyo am luat 10 in teza la mate si dam si noi la romana... da ma rog, noi pe 12 dam... :-s da ls ca bine c-a fost bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

D unde esti>?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am luat 9 la romana si la mate 9 in semestrul intai

| LoveMary a răspuns:

Si eu dau maine teza la romana. Nu gasesc nici un model pe google.

| Kuduro a răspuns:

Da o sa ti dea de analizat de la unele lextii care leai fac pana acum si de despartit in silabe etc

| Brunetzika_6491 a răspuns:

Ce ai invatat pe a V-a si de pe semestrul asta.
P.S. :La cei care o dau succes! big grin

| annutza12 a răspuns:

Asta voiam sa intreb si eu! la fel k tine! si eu dau teza si nu stiu pe ce site sa intru~~~

| biencutzicabianca a răspuns (pentru annutza12):

Scrie pe Google Varianta de teza la romana clasa a 5 semestrul 2 si cauta pe didactic.ro

| andreiseb a răspuns:

Cauta in carti

| Marius_2815 a răspuns:

Maine dau si eu teza la romana din campul lexical, familia lexicala, sinonime si antonime, cuvantul si fonetica happy

| Costea_Sabrina_1995 a răspuns:

Buna sa stii ca nu toti profesiri dau la fel cel putin mie mi-a dat din :epitet, comparatia, personificarea repetitia, enumeratia, schita, basmul. Cea ce eu nu am vazut la niciun comentariu. Marog eu am teza la romana pe 21.05. 2012 si o sa imi fie foarte greu.Dar o sa reusesc! Bafta si celorlalti.happy

| Matis_Simona_1905 a răspuns:

Da asa da

| Andreea_Praf_1985 a răspuns:

Buna! eu dau teza la romana Luni 14.05.2012.....imi dati si mie un model de teza pe semestrul II? va rog!

| seatinmarian a răspuns:

Eu dau teza pe31.05.2012si nu am gasit nimic ce sa ma ajute

| yyfilipyy a răspuns:

Kkkkkkkkkkk