| Duucu a întrebat:

Mereu mă duc la școală cu un gănd: ce rahat de prostie de mai învață astăzi la limba română? Am ajuns să cred că limba română nu mai are nici un rost ca materie din clasa a 5-a.Sunt o mulțime de banalități,care se reiau și care nu îți dezvoltă nici găndirea,nici memoria.Iar ceea ce mă "deprimă" pe mine e faptul că această oră este considerată una dintre cele mai importante,din care se dă atăt teză căt și examene.
Acum să mergem la celelalte materii; cănd eram la gimnaziu, făceam fizică sau chimie doar de 2 ori pe săptămănă,iar aceste două materii,pe lăngă istorie,geografie,matematică (mai sunt o muțime,desigur,și limbi străine) sunt cele mai importante,din care orice om de rănd are de învățat... nu pentru facultate,nici pentru liceu,ci pentru cunoștințele lui generale, care cu siguranță îl vor ajuta în viața de zi cu zi.Aceste materii îți dezvoltă memoria,găndirea,judecata,și te face să realizezi lucruri din jurul tău.În timp ce din fizică se scot capitole și se fac abia două clase mai tărziu,la limba română aud în fiecare zi despre diftongi,triftongi și mama lor.
Elevul trebuie să învețe să-și organizeze mintea, să găndească logic și să învețe să se dezvolte pe sine însuși cu ajutorul minții.La ora de limba romănă nici creativitatea nu ți-o poți dezvolta, fiindcă orele de literatură sunt extrem de rare.
Iar întrebările mele sunt: ce părere aveți despre limba română? ce alte materii considerați inutile? ce materii noi ați adăuga?

Răspuns Câştigător
| JackDanielTime a răspuns:

Dupa mine, materiile care iti vor ramane pe veci alaturi de tine si de care ai nevoie neaparata este fizica, matematica, chimia, biologia.De la fizica poti afla mai multe despre mediul inconjurator, poti afla metode prin care sa lucrezi mai usor( am intalnit intr-o problema ceva nemaipomenit cu ajutorul lui Pascal, mai excat presa lui Pascal.Stiati ca puteti ridica pana la 6 tone numai cu o apasare de 8 kg cu ajutorul presei hidraulice!)
Din matematica ne raman calculele, formule care ne pot ajuta la construirea unor materiale, case etc.La chimie, daca esti un fermier sa stii sa pui cantitatile necesare pentru plante, cereale ca sa creasca.De biologie(ma refer la toate ramuriele, mai putin ecologia) se leaga lumea animalelor, noi, plantele.Toate au o legatura intre ele.De la romana ce-ti ramane "...Caci toti se nasc spre a muri. Si mor spre a se naste...".La ce-ti trebuie asta! Sau la ce-ti trebuie atributul adjectival.
In alte tari sistemul de invatamant e cu totul si toul diferit de cel din Romania.Aici,la noi, parca suntem la inchisoare(nu ai voie aia, nu asa, fa asa, du-te in banca 4) cu gardurile de 2 m de parca evadam.De aceea multi spun ca nu le place scoala.Trebuie sa fii bun la toate, ca de, se supara profa de mate sau de romana.Trebuie sa stii de ce a murit Mihai Viteazul si de ce a castigat Rusia in al doilea razboi mondial.
EU pur si simplu nu mai suport ROMANIA asta.
Spuneti-mi si mie cand ati avut, intr-o saptamna de scoala, timp sa invatati la toate si apoi sa va jucati pe calculator sau sa faceti orice altceva diferit de scoala.Nici 30 min nu ai.In alte tari iti ia maxim 30 min sa-ti faci temele, deci ganditi singuri.
Asta e, mai am pana sa ajung intr-a 12-a si poate fac o o facultate in afara

40 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai...in generala te rupe cu gramatica iar in liceu faci numai literatura pana cand ajunge sa semene a filosofie...

Tu ai dreptate intr-un fel.
Sistemul e varza, baremi daca romana ar fi o combinata cu literatura universala.

| Florennce a răspuns:

Bună!
Limba română este foarte importantă. Eu, spre exemplu, la mate-info fac numai literatură acum, dar am iubit gramatica în generală. Am învățat și învăț foarte bine la română și mi-a plăcut atât de mult încât citesc o groază și chiar aștept să mi se publice un roman. Cititul m-a învățat foarte mult cum să gândesc, cum să intru în pielea oamenilor. Cred că asta e ceva care te ajută cu adevărat în viața de zi cu zi.

Materii inutile? Nicio materie nu e inutilă ( poate doar educația fizică, că nu o facem), dar de exemplu la fizică am calculat cu ce viteză intră o rangă într-un cub de gheață. Și ce am înțeles din asta? Nimic. Nu mă ajută cu nimic. Știu doar niște formule pe care le voi uita, mai ales pentru că nu mă voi axa pe acest domeniu.

Nu aș adăuga materii, dar aș adăuga un anumit program de activități extrașcolare, pentru gusturile fiecărui. Consider că e foarte important să ne dezvoltăm abilitățile într-un mediu ambiant și într-o Românie care la fund încă a rămas comunistă.

O zi bună!

| maria6 a răspuns (pentru Florennce):

Iata rostul studierii limbii romane. Te-ai exprimat elegant, fara nicio eroare ortografica sau de punctuatie.

| Duucu explică (pentru maria6):

Da-mi voie sa-ti spun ca studierea limbii romane e un lucru bun, sunt de acord sa se invete intensiv gramatica simpla, de care avem nevoie, dar cu ce *** mea ma ajuta pe mine atributivele si "de treci codrii de arama"?

| Duucu explică (pentru Florennce):

Eu vorbesc de neimportanta gramaticii avansate, nu de literatura.
Fizica e ca un ghid care te ajuta sa supravietuiesti in era noastra.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa ca ai sa ajungi la liceu si ai sa faci 4 ani numai literatura

| PedoBarbie a răspuns:

Ai dreptate, frate!

| Doctorfishadi a răspuns:

Si eu am aceeasi parere despre limba. romana.Am avut mereu 10 la aceasta materie, deci nu sunt totusi un orisicine. Dupa mine ar trebui reorganizata structura.Dar in fata unei comunitati de oameni corupti si neglijenti, parerile oamenilor sinpli nu conteaza.Mare pacat, insa se vede ca pregatirea elevilor nu corespunde cu examenele ulterioare prin care acesta trece in timp.La bac sunt multi defavorizati, dar nu comentez.Ce sa faci, trebuie sa te supui.Eu vad invatamantul ca fiind ceva care te pregateste pentru esec, cred ca este cea mai buna descriere, vad asta cel putin la noi, in Romania.Mare pacat. Oricum nu prea ai ce face, bafta cu scoala!

| darrio2007 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nu cred ca ai avut 10.

| maria6 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

*simpli

| Doctorfishadi a răspuns (pentru maria6):

Vad ca te dai un mic Aristotel.In fata mea putini stau drepti la limba si literatura romana, micile greseli de scriere au fost efectuate deoarece am scris cu un telefon amarat plus ca m-am grabit.Ma bucur ca ai marcat doar cuvantul, si nu ca altii.Am fost si sunt si acum in ultimul an olimpic la romana si biologie,crede-ma ca stiu ce este acela un roman,nuvela,gramatica,si asa mai departe. Unele subiecte pe care se pun accent la limba romana in gimnaziu, cum ar fi sa zicem gramatica in liceu sau mai departe nu vor folosi cu nimic, zic insa ca gramatica trebuie facuta totusi, dar nu pui tu acum accent pe ea, in nici un caz.Romania este o tara asa cum este, cu un sistem mai mult sau mai putin potent.Cu prima ocazie, imi voi urma studiile mai departe la medicina veterinara in strainatate, acolo unde desi esti marcat ca roman, nivelul este altul.Si nu imi zici tu mie ca tipul/tipa care a pus intrebarea s-a exprimat coerent din cauza ca face el la scoala frate gramatica.Gramatica vizata direct nu se refera la scrierea corecta cu semne de punctuatie, aceasta este o gramatica primara, cu care sunt si eu de acord sa faci chestiile astea chiar mai intensiv.Eu nu sunt de acord cu sistemul prost gandit,si cu notiunile inalte de gramatica, nu sunt de acord sa le faci intensiv, insa nici sa iasa din programa nu vreau, vreau doar ca accentul pus pe gramatica sa fie ehal sau aproximativ egal cu cel pus pe literatura, asta in special in clasele gimnaziale.Eu am scapat de mult de ele, insa am ramas marcat de sistemul incoerent si ipotent totodata de a pregatii viitorii romani. Sper ca ti-am dovedit ca stiu ceva romana in aceste fraze. Sper ca data viitoare cand mai comentezi si tu acolo ca sa fie comentul pus sa procesezi mai bine si sa vezi toate situatiile posibile cand cineva face o greseala, nu sa sari pe el si sa il iei la pumni, ca nu stii daca tu esti peste el, sau invers.

| maria6 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Nu ma dau Aristotel, el avea alte treburi... Unii mai invata gramatica si la scoala, cunosc multe exemple. Nu te-am jignit, a fost doar ceva ce am sesizat, bafta la examenul de bacalaureat si la medicina veterinara. Daca iubesti animalele, iubesti si oamenii, deci ai un suflet bun.

| maria6 a răspuns:

... aceste materii te fac sa realizezi (nu "te face")

| Okkultist a răspuns:

Pai eu nu puteam sa invat sau sa retin ceva, pana nu m-am apucat de yoga, si chestid e genul aceesta, m-a ajutat sa am o perspectiva asupra vietii diferita de restul oameniilor.
Ce pot sa-ti zic este ca se exagereaza azi intr-adevar, frumusetea si dragul de a scrie sunt straine pentru. noi astazi. Despre limba romana, pai stiu sanscrita, invat limba moarta a egipteniilor, am invatat bulgara, italiana. Iti pot spune ca NU EXISTA o limba mai frumoasa si mai grea ca limba romana. Stiu este o tampenie analizarea si toate celelalte, dar sincer limba romana este o limba adevarata si foarte frumoasa, as-i putea spune grea ca limba chineza. Nu consider o materie insulta, ar insemna sa fiu anti procesului evolutiv al intelectului uman. Am 14 ani sunt a-8-a nu am note extraordinare, deoarece consider si eu ca lucruriile aceelea sunt prea banale sa-mi umplu capul cu ele. Ce pot sa-ti zic este ca as-i adauga o materie care sa aiba la baza o latura spitituala, calmare si buna comunicare intre elevi, axarea pe 5 materi principale. Invatarea unei limbi moarte, in afara de latina. Si studierea cat mai detaliata a medicinei, astronomiei, si daca ar fi dupa mine a religiilor. Nu este bine sa impui o religie, desi sunt egiptean pagan, nu sunt de acord cu a impune cuiva ceva anume. Este exact ca la stomatologie, nu este medicina ci o combinatie intre desen, pictura, medicina, rezulta arta. Fiecare materie are la baza comunicarea. Daca ar fi dupa mine as-i introduce ore de ocultism si alte chesti de aceest gen, pentru antrenarea mintii umane fata de normalul de turma. @Shddidutz, nu poti zice ca va baga prosti in cap, mintea umana este capabila sa stocheze mai multe informatii decat 200 de carti. nu trebuie sa vorbesti asa. Hm in legatura cu intrebarea, iti recomand sa citesti un roman, are in jur de 120 de pagini, il termini repede. Se numeste Umbra, de John Saul, inveti multe din aceeasta carte, vei vedea cum te vei afla in situatia personajelor. Personal mai am o pagina, m-a emotionat sa zic asa cartea. Va doresc o zi placuta http://clublectura.ro/citeste.php?carte=Umbra

| Idc12345 a răspuns (pentru Okkultist):

Poate ca nu trebuie sa studiezi toate lucrurile la romana pentru ca unele sunt inutile si banale dar trebuie sa stii sa scrii.Se vede ca nu ai niste note extraordinare la romana :AS*

| Idc12345 a răspuns (pentru Okkultist):

O materie inutila mi se pare, cum zicea si cineva mai sus, muzica.La ce ma ajuta sa stiu toate notele, intensitatile si alte lucruri total neinteresante avand in vedere ca nu vreau sa profesez in muzica?

| maria6 a răspuns (pentru Okkultist):

*oamenilor, egiptenilor (nu oameniilor etc.), as putea, materii, chestii

| Okkultist a răspuns (pentru Idc12345):

Fix asta este problema. Poate nu am stat in Romania pana acum, poate nu vb romana acasa. Cu cat mai multe informatii atat mai bine, te deosebeste de turma. Nu observat ca majoritatea din aceasta tara a voastra sunt analfabeti? Sti chestia asta ca nu vreau muzica si restul, da dovada de o minte slaba, o data ce vrei sa inveti inveti tot si cat mai mult. Un om care stie sa cante la un instrument face cat 10, un om care sa stie sa cante (din voce) face cat 100. Dar este alegerea dvs. ce vreti sa faceti cu viata si personalitata voastra. Personal nu ma intereseaza de nimeni decat de viata mea personala. Daca credeti ca ideiile dvs. sunt corecte, mult success in a le aplica in fiata de zi cu zi. O zi buna, nu astept raspuns.

| Duucu explică (pentru Idc12345):

Si muzica e importanta pentru cei care studiaza un instrument sau canta la voce.

| Idc12345 a răspuns (pentru Okkultist):

De ce neaparat un om care stie sa cante face cat 100? Un om care se pricepe la matematica nu? Un om care stie sa deseneze sau alte chestii nu? Ok, inteleg ca e mai bine sa stii mai multe lucruri dar poti invata lucrurile care te intereseaza cu adevarat. Cred ca era mai bine ca materiile ca muzica /desenul sau altele sa fie optionale. Atata timp cat nu ma pasioneaza aceasta materie, de ce sa invat mecanic pentru a lua o nota buna si sa uit a 2-a zi, avand in vedere ca materia asta iti trebuie doar daca vrei sa profesezi in ea, iar eu nu vreau. Nici eu nu astept raspuns, dar cine stie?winking

| Idc12345 a răspuns (pentru Duucu):

Pai da, e importanta doar pentru acei oameni si ei o pot studia la diferite scoli speciale. Inteleg sa stii chestiile elementare dar nu toate banalitatile.

| Okkultist a răspuns (pentru Idc12345):

Muzica este ca arta oculta, este singurul lucru care pe voi crestinii va poate face sa ganditi. Sunetul este prezent in tot. Adevarul la fel ca binele si raul este relativiv, pot omora un animal ca sa traiesc dar daca il omor din placere este o prostie. Asa si ce vorbiti dumneavoastra, adevarul este relativ si nu are importanta ce inveti atata timp cat sti sa inveti. Daca nu-ti place nu vad une este problema, daca nu va convine puteti sa va infintati o scoala proprie si sa profesati pe ce plan doriti, o data ce participati la ora respectiva sunteti obligat sa inveti. Banuiesc ca esti crestin, sau de o religie de asta de duzina, nu are rost sa ma apuc sa va explic de vibratia cuvintelor si a muzicii. Pana si apa la vorbe isi modifica structura. Nu are nici o importanta, daca participati la ora respectiva sunteti de acord, si obligat sa invatati, daca veti raspunde absutd ptintr-un, si daca nu vreau, este tot la fel de bine. Romania este asa plina de persoane proaste, si am vazut in Rusia un sistem de invatamant mai dur decat aici, nu va inteleg. Discutia nu are rost sa continue. Tu ai vorbit despre muzica, ai luat in coarne motivul contrazicerii, care pe meine nu ma intereseaza. Dar nu ai luat ce am spsu mai sus, ca trebuie sa inveti cat mai mult. Daca nu va convine, puteti sa va faceti o scoala proprie, ca stiu sigur ca si la cele particulare este asemanator. Un om care stie sa cante face cat 100, a sti sa canti inseamna sa exprimi sentimentele launtrice ale corpului subtil si a fi in armonie cu aceeasta condensare de materie sa zic asa. Deoarece tot nu este materie ci condensare. Vorbirea in contradictoriu nu ajuta pe nimeni mai ales pe dvs. un lucru este cert, cu cat mai multa cultura cu atat mai bine. Asa vad prea multi prosti cu 4 clase la biserica cand trec. O zi buna, nu chiar nu astept raspuns, inchei cu a va da dreptate in ce ati-i zis, deoarece este strict alegerea. dvs. Eu tot ce am vorbit am vorbit din punctul unui om care este diferit de gandirea de astazi, poti vorbi cu un yoghin, pagan, ocultist, un om cu un gram de nebnie, nu cu turma. Eu am vb din punctul de venedere a unui om care cand canta simte, iti poti exprima iubirea prin ce vrei tu chiar si desen. Asa deci nu astept raspuns, este ok TOT ce ve-ti zice, numai nu ma mai deranjati prin a raspunde pentru mine, va rog frumos, faceti-mi aceeasta favoare mica, deoarece din cate sustineti sunteti in stare sa intelegeti lucruri mici. O zi buna

| Idc12345 a răspuns (pentru Okkultist):

Nu imi pasa daca astepti sau nu raspuns. De ce zici incontinuu ca un om care se pricepe la muzica face cat 100 si nu ca si un om care se pricepe la orice altceva? Deviezi prea mult de la subiect si nu se intelege ceea ce vrei sa spui (exceptand greselile gramaticale). Vrei sa nu iti mai raspund dar tu scrii romane in care ma si insulti.Patetic...Evident,fiecare cu propria opinie.La revedere!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Idc12345):

rolling on the floor) Noi cantam mereu la muzica si nu ma pot abtine sa nu rad de colegii care zici ca-s capre urlatoare.

| Olivia_Oly_1991 a răspuns (pentru Okkultist):

Eu doar am zis ca e o materie nefolositoarewinking

| zaratu a răspuns:

Iti dau dreptate

| denyemy a răspuns:

Asta e sistemul romanesc de invatamant, inveti sa inveti ce trebuie, ce nu, sunt de umplutura... sa isi ia si ei un salariu.

| bula2014 a răspuns:

Stii sa te orientezi, stii sa gandesti, stii sa inveti, oare stii sa iti exprimi parerile astfel incat sa nu le inteleaga nimeni?

| Duucu explică (pentru bula2014):

Toata lumea stie sa-si exprime parerile fara sa le inteleaga cineva, dar nimeni nu vrea asta. Unde ai incercat sa ajungi? Am eu o exprimare asa de proasta?

| Soldier92 a răspuns:

De acord cu tine!

| Liiidiaaa a răspuns:

Ai dreptate eu ma gandesc asa:
ma daca stii sa scrii si sa citesti ce iti trebuie mai multlaughing?
Maimi se pare inutile materile urmatoare:desenul in fine ora asta le place tuturor dar ar putea sa o inlocuiasca cu engleza mate franceza...
si istoria mie imi place dar de ce trebuie noi sa invatam despre cei care au murit? In fine au murit pentru tara dar totusi...si de ce mai invatam si despre alte tari ce ne intereseaza pe noi?

| Duucu explică (pentru Liiidiaaa):

Desenul e o oră de relaxare mai mult, nu ar trebui să se pună note, dar e și ea căt de căt importantă.Iar istoria și geografia sunt materii bune deoarece îți dezvoltă memoria, deci e bine să înveți și despre oameni morți.

| ShdDidutz a răspuns:

Dupa mine mai bine am face scoala ca cei de afara, pentru ca noua ne baga numai prostii in cap si e si foarte greu de invatat, ce facem noi pe clasa a 5-a ei fac pe a 8 sau a 9a.

| dwar a răspuns:

Pentru ca voi sa vorbiti limba romana, strabunicii vostri si-au lasat oasele pe front...

| Duucu explică (pentru dwar):

Deviezi de la subiect.

| dwar a răspuns (pentru Duucu):

Se vorbeste despre utilitatea limbii romane in scoli, cum adica deviez de la subiect? Tu stii ce este ala respectul fata de o valoare inestimabila? Tu vorbesti limba romana pe TPU pentru ca strabunicii tai si-au lasat oasele aparand limba asta, de-asta suntem incercuiti de limbi slave sau hungro-germanice iar noi tot aceeasi limba o avem, ba chiar mai bogata si mai dulce.

| Duucu explică (pentru dwar):

Noi vorbim despre neimportanța gramaticii avansate în școli, iar tu ne dai lecții de istorie despre limbă. Dacă limba noastră e unică și "dulce ca mierea" e altă treabă.

| Olivia_Oly_1991 a răspuns:

Mie mi se pare ca o materie inutila ar fi muzica. Da mai, invatam formule ritmice, tot felul de durate si cacaturi, dar astia care vor sa se axeze, de exemplu, pe stiinte ale naturii, la ce ii ajuta? La nimic. Inteleg, daca esti la scoala de arte sau ceva, da, tata, dar la ce ne-ar ajuta in generala? Pur si simplu invatam chestii ce nu ne-ar ajuta DELOC.

| ferar12 a răspuns:

Cea mai de rahat limba este limba romana, te invata toate cacaturile, pentru un bac trebuie sa citesti niste romene care acelea se petreceau pe vremurile lui bunica, si la eseu este totul greu te pune sa inveti o pagina, mai bine la mate sa invat formule decat la romana, eu bag... in ea de limba romana, inloc sa ma invete ceva de dezvoltare personala pentru bac, ma invata toate cacaturile care se petreceau pe vremea lui bunica cand dadea de mancare la cai.