| Reivan_Emilia_1994 a întrebat:

Pronumele personale "ea", "eu" contin diftongi sau triftongi?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cum poate să conţină triftongi un cuvînt de două litere?
prefixul "di" = 2
Prefixul "tri" = 3

| Reivan_Emilia_1994 explică (pentru corolav):

Motivul pentru care eu insumi cred ca sunt triftongi este pentru ca se citeste "ieu" respectiv "iea" si atunci sunt 3 sunete. Multumesc de aprobare.

| alexandra2000ale a răspuns:

Contin triftongi.

| Meryn a răspuns:

Diftongul este alcătuit din semivocală + vocală : iar-nă; broas-că; eu; ea, etc. Iar TRIftongii ( tri de la 3 ) este alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale : ari-pioa-ră: cre-ioa-ne: i-ni-mioa-ră. Deci retine : diftongi, di de la 2 si triftongi, tri de la 3.

| bastanualex a răspuns (pentru Meryn):

Sunteti vai de voi astia care ziceti ca eu sau ea este diftong

| Meryn a răspuns:

Scuze, am vrut sa spun TRIftongii ( tri de la 3 ) sunt* alcătuiti din...