| SomewhereOverTheRainbow a întrebat:

No ziua buna TPU! Marti dau teza la Limba si Literatura Romana. Si nu prea am inteles eu cum se analizeaza pronumele personal si numeralul. Va rog frumos ajutati-ma! Da-ti va rog si exemple pentru a intelege mai bine! Multumesc! #Peace. P.S: Dau funda. *-* *_*

2 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Cel mai simplu exemplu ar fi cam asa:
'UN om merge la cinema."
"Un om din cinci voteaza cu cutare partid."
In primul caz este pronume personal, in cea de-a doua propozitite (UN) este numeral.
Asta intuitiv. Sper ca ai inteles. Sunt insa si cazuri subiective, in care mai greu se poate hotara incadrarea.

| sabin89 a răspuns (pentru oprescudorin11):

In primul caz nu e pronume personal, ci articol nehotarat.