| RAY a întrebat:

Nu este corect sa scrii cu majuscule in limba romana?

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Majusculele si minusculele au rolul lor bine determinat in scriere.Gratie lor mesajul devine clar si accesibil chiar si intr-o lectura rapida.Scrierea exclusiv cu majuscule poate conduce la confuzii. Oscrisoare de dragoste scrisa numai cu majuscule ii creeaza destinatarului impresia ca ea vine din partea unui om incult si nepoliticos.Cu totul altfel se pune problema in cazul scrierii tehnice.Cotele unei piese trebuie scrise cu majuscule.

| minrest a răspuns:

Substantivele in mijlocul frazei cu majuscule? Nu e nevoie, noi am invatat care sunt substantive pe dinafara. Dar daca vrei, in afara examenelor scrise, poti folosi majuscula la substantive, e o trasatura simpatica a limbii germane.

| RAY explică (pentru minrest):

Sti ca mi-am facut un blog o proasta imi scrie la comentariu ca cica nu pot scrii ecu litere mari ceea ce vreau eu, cica pentru ea limbiile alea sunt exotice ))) ce gunaoie umane exista pe lumea asta

| RAY explică (pentru minrest):

Ma poti ajuta?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

In principiu, as vrea. Dar nu stiu de ce ajutor ai nevoie.

| RAY explică (pentru minrest):

Ai felicitare

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Raspuns in mesaj.

| R0R0 a răspuns:

Depinde unde ai scris cu majuscule.

| Aberdeen a răspuns:

Dacă este necesar, se scrie cu majuscule. Și cu diacritice chiar!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Nu este corect din punct de vedere gramatical, adică poți scrii cu majusculă doar substantivele proprii sau un cuvînt cheie(dar în rare cazuri)dacă dorești să evidențiezi ceva mai bine ia totul în ghilimele, și atunci nu te va contrazice nimeni.