| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg cum sta treaba cu noua lege care ar urma sa intre in vigoare, cea cu bacalaureatul diferentiat.Mai exact, ce imbunatatiri aduce sistemului de invatamant?
Iar eu, fiind la mate-info pot da examenul la informatica sau trebuie sa aleg dintre chimie, bio si fizica?

2 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Citeste asta:

Conform Legii educaţiei naţionale, cele două probe scrise pe care sindicatele le doresc introduse de anul viitor la bacalaureat sunt diferenţiate în funcţie de profil şi filieră. Astfel, pentru profilul real din filiera teoretică, acestea sunt matematică şi probă transdisciplinară din ştiinţe (fizică, chimie, biologie). Elevii de la profilul umanist din filiera teoretică ar urma să dea o probă la o limbă de circulaţie internaţională şi o probă transdisciplinară din geografie, istorie, ştiinţe socioumane. Pentru filiera tehnologică, vor fi o probă scrisă disciplinară specifică profilului şi una transdisciplinară specifică domeniului de pregătire, iar pentru filiera vocaţională - o probă practică sau scrisă, după caz, specifică profilului ori specializării şi o probă transdisciplinară specifică profilului sau specializării.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O mare porcarie bac-ul diferentiat... stai sa intre in vigoare si dupa afli exact, mai este pana la anul