| anonim_4396 a întrebat:

Nu v-ati intrebat vreodata ce este viata, care este rolul nostru pe acest pamint? Sa ne nastem, sa crestem, sa iubim, sa muncim, sa tradam, sa uram, sa ne dusmanim, sa imbatrinim si dupa sa murim? Doar ca asta este baza trairii adica poarca urmam un sistem facut dupa cineva si noi il urmam strict, de ce? pentru ca asa e viata asa ne-a fost dat sa fie, de parca noi om fi roboti toata viata noastra este dat sa invatam sa muncim si numai la cariera ne gindim sau altele dar uitati-va un pic de mai sus si spuneti va rog ce sens vedeti voi aici? Vreau asa ca cineva sa-mi raspunda daca va putea sa-mi spuneti voi viata este o iluzie, este realitate, sau doar un sistem dupa care il traim si il avansam pe zi ce trece?

3 răspunsuri:
| Ciumica a răspuns:

Viata este ca o "calitate" specifica celor vii (noua) pentru a ne deosebi de materiile care nici nu au proprietatea de a actiona pentru supravietuire.
Nimeni nu a ales sa proiecteze viata pentru un anumit scop.
Scopul ti-l faci singur. Unii se nasc pentru a supravietui, alti pentru a crea si a evolua, alti doar pentru satisfacti continuu etc.

"Doar ca asta este baza trairii adica poarca urmam un sistem facut dupa cineva si noi il urmam strict, de ce? pentru ca asa e viata asa ne-a fost dat sa fie, de parca noi om fi roboti toata viata noastra este dat sa invatam sa muncim si numai la cariera ne gindim sau altele dar uitati-va un pic de mai sus si spuneti va rog ce sens vedeti voi aici? "
Nimeni nu te obliga sa faci scoala, sa muncesti etc.
Sa presupunem ca painea, in general la magazine, este gratis. Dar cine si-ar consuma o viata intreaga sa faca paine pentru nimic? La fel cu celelalte obiecte. Te-ar deranja sa cauti materialele in natura de unul singur, pentru a construi tot tu casa si tot tu sa creezi imbracaminte, sa proiectezi tevi pentru apa in casa, mancare, curent... etc.
Aici descoperi de ce oamenii lucreaza pentru un anumit pret in diferite domenii. Fiecare om are calitati diferite. Nu toti suntemi buni la tehnologie sau la gastronomie...

O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru Ciumica):

Iti apreciez opinia am inteles astea is calitati de baza in viata doar ca adica eu am vrut sa ma refer la ''Nu v-ati intrebat vreodata ce este mai presus de toate adica fie nu poti trai fara ajutorul altora si altii te ajuta daca pe ei ii ajuta adica ma rog dar eu am vrut sa spun ce este dupa toate astea ideea finala'', eu cred ca fiecare isi are rolul sau si fiecare isi are opiniile calitatile diferite dar adica eu am avut in vederea cum putem explica logica de in afara acestor lucruri bazice.

| Ciumica a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg exact ce vrei sa spui. Odata scrii "[...] eu am vrut sa ma refer la ''Nu v-ati intrebat vreodata ce este mai presus de toate adica fie nu poti trai fara ajutorul altora si altii te ajuta daca pe ei ii ajuta adica ma rog [...] ", apoi vad: "dar eu am vrut sa spun ce este dupa toate astea ideea finala'' si pe urma citesc: " eu am avut in vederea cum putem explica logica de in afara acestor lucruri bazice."
Deci, care este intrebarea finala la care ai vrut sa te referi?