| roxana1995 a întrebat:

Nu va suparati ce materii se preda la filologie dar la stiinte sociale? Am nevoie urgent sa aflu si va multumesc foarte mult!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Aoleu, incearca sa nu dai la filologie, te rog eu frumos. E cu limba romana, cu gramatica, cu acordul subiectului cu predicatul, cu semne de punctuatie, cu tot felul de complicatii d'alea, te rog eu nu te baga.

| Blosssom a răspuns:

Roxana, la filologie tema este comunicarea (limba romana, limbile straine si latina ) Deasemena una din materiile de profil este istoria.
Dai teza la :
romana
engleza
istorie

Pentru BAC ( asa cum este acum)
Romana
Istorie
logica/psihologie/economie/filozofie
Din clasa a XI a nu mai faci matematica, fizica, chimie si biologie, dar in schimb vei avea 3 ore de istorie.

Stiinte Sociale:
Materiile de profil sunt logica/psihologie/economie/filozofie si istorie. Din clasa a XI a nu vei mai face decat 3 ore de romana si vei scapa de latina, fizica, chimie si biologie. Spre deosebire de filologie la SS vei face matematica pana in clasa a XII a.
BAC-ul il dai la aceleasi materii ca la filologie ca doar sunt pe uman amandoua.Bafta!

| crazygirlyo a răspuns:

La filologie se face foarte multa romana, bio, istorie si geografie si din cate stiu eu dai bacu la romana, geografie/istorie, sport si o limba strainta sau 2.

| Micheline a răspuns:

La filologie-romana, latina, engleza, franceza, istorie, geografie, logica, mate, biologie, chimie, fizica, desen.religie,muzica,sport,TIC si dai teza la:romana, engleza/franceza[depinde la care esti avansata], latina si geogra/istorie la alegere.
la stiinte sociale sunt aceleasi materii dar dai teza la logica in loc de latinahappy

| εїз Ir εїз a răspuns:

Acolo faci multe limbi straine. Dintr-a 10-a nu mai faci matematica!(asta e la filologie). La stiinte sociale faci multa romana, logica psihologie, istorie.

| Alexstrasza a răspuns:

Filologia se bazeaza pe istorie, limba romana, limbi straine, logica, latina.
teza se da din istorie, latina, romana si engleza/franceza (depinde)

| madutza_dwdwlyna a răspuns:

Limbi straine, romana, latina, si istorie