| remus a întrebat:

o zi buna va doresc!
credeti ca religia are un rol important in alegerea profesiei?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Bineinteles...sunt locuri de munca unde se practica lucruri in neconcordanta cu credinta crestina... Dar important este ca locul de munca sa fie decent... unde sa-ti poti pastra demnitatea si libertatea...
Aceasta alegere depinde de credinta si principiile fiecaruia.

8 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Cred ca principiile de viata au un rol important in alegerea profesiei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu .

regis
| regis a răspuns:

Nu, cu mici exceptii. Cum spunea mihaelacorlade, sunt religii care te impiedica sa devii soldat (desi cam toate te indeamna sa nu iei viata nimanui), majoritatea te impiedica sa te prostituezi, sau dimpotriva, atunci cand vrei sa devii preot sau alt angajat al bisericii religia cred ca are cel mai important rol. In afara acestor exceptii nu vad ce rol ar trebui sa aiba religia in alegerea profesiei.

Janina
| Janina a răspuns:

Pai daca ai avea o alat religie te-ar influenta in vreun fel?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Depinde de ce loc ocupa in mintea si sufletul respectivului! Si raportat la ce aspira omul, fata de ceea ce poate!

| DenissaDeea a răspuns:

Nu toate religiile, sunt religii care restrictioneaza adeptilor lor dreptul de a fi angajati in cadrul armatei(li se interzice de catre religie de a folosi o arma).

| gabriellas a răspuns:

Da. Te poate indrepta spre profesii prin care ii poti ajuta pe ceilalti. Si asta cred indiferent de religie. Solidaritatea si umanitatea sunt universale

| christyna a răspuns:

Are un loc important, dar depinde de cum simti tu asta.pa