| matrix100 a întrebat:

Oamenii de stiinta au descoperit ca oamenii isi folosesc aproximativ 7& din capacitatea creierului. Cum au ajuns la concluzia asta? Este vreun aparat care masoara cat din capacitatea creierului folosim?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electroencefalograma (EEG)

http://www.cdt-babes.ro/articole/electroencefalograma-eeg.php

| matrix100 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns dar totusi nu cred ca EEG determina cat la suma din capacitatea creierului o foloseste individul diagnosticat cu aceasta investigatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru matrix100):

"Progresul ştiinţific realizat în domeniul imagisticii cerebrale a eliminat în totalitate posibilitatea ca acest mit să fie adevărat. Folosind aparate de imagistică prin rezonanţă magnetică funcţională (fMRI), cercetătorii au putut observa că oamenii folosesc mai mult de 10%."

Luat de pe descopera.ro E o alta metoda de a observa activitatea creierului.

| matrix100 explică (pentru anonim_4396):

E interesant asta, poti sa-mi dai te rog linkul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru matrix100):

Http://www.descopera.ro/......ntea-umana