| ccrank a întrebat:

Pana la ce varsta creste omul in inaltime? si cam cati cm creste in medie un adolescent intr-un an? funda.

Răspuns Câştigător
| PandaGirl a răspuns:

In general, fetele continua sa se dezvolte si sa creasca in inaltime pana in jurul varstei de 18 ani, plus/ minus 1 an (deci numarul centimetrilor se "definitiveaza" intre 17 si 19 ani, de la caz la caz). Baietii continua sa creasca in inaltime pana la 22 de ani, plus/ minus 1 an (deci intre 21 si 22 de ani se incheie acest proces). Sa mentionez insa ca, in ultimii doi ani de crestere, nici fetele, nici baietii nu se mai pot astepta la castiguri semnificative la acest capitol. Din ce cauza? Pentru ca, in aceasta ultima etapa de "extindere" a noastra pe verticala, cresterea se produce numai din coloana vertebrala, cartilajele de crestere fiind deja inchise

5 răspunsuri:
| Blackwoman27 a răspuns:

Pai panda la 20happysicreste 10 cm nu stiu sigurhappythinkingstraight face

| jkjhcshbbzmb a răspuns:

Pana la 17

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu personal ca am crescut in inaltime pana la 20 de ani acum am cam 177cm si 23 ani si m-am masurat des

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteti sa imi spuneti cam la cati ani cresterea brusca se petrece la bieti si la fete? si cati cm?

| wiidz a răspuns:

Omul creste in inaltime pana la 18-19 ani. un adolescent creste in jur de 3-6 cm pe an.stiu astea de la anatomie. pls raspunde-mi la intrebarea meahappy