| sabin89 a întrebat:

Păsările şi animalele au idee de număr?
Dacă li se ia un ou din cuib, când au fost două sau trei, ele îşi dau seama şi părăsesc cuibul; tot aşa dacă se rătăceşte un pui, lipsa lui este observată şi puiul căutat. Despre câinele ciobănesc, căruia i s-a încredinţat o turmă, nici nu mai încape vorbă; el bagă de seamă lipsa oilor rătăcite.

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pasarea clocește orice tip de oua, si odată ce iese puiul il creste si ocrotește pana cresc mari si apoi ii lăsa. Dovada găină clocește uua de rata, de curca, de gâscă, de bibilici si ii creste daca sunt scoși de ea. Dar daca cloșcă scoate pui de găină, si ii vine un pui străin, tot de găină, dar de la alta cloșcă, nu il primește ba il si bate uneori pana il omoară. Chiar si pasarea care clocește pe lângă ouăle ei si oul de cuc, daca este clocit de ea il accepta ca si pe puii ei chiar daca e diferit de a ei. Si păsările, si animalele au înțelepciune. Pana la urma si ele au creier, adică minte, chiar daca sunt considerate dobitoace.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil au.
Mie mi se par net superior inteligente față de om.

| Sekim a răspuns:

Da, au idee de numar dar unele nu deosebesc puii intre ei. Adica vine o alta pasare, arunca oul din cuib, il depune pe al sau si apoi pleaca. Pasarea vine si va clocii ouale si va creste acel pui ca si cand ar fi al ei desi se vede clar ca arata diferit si oul si puiul. Aici apare intrebarea, ce e gresit cu pasarea asta? rolling on the floor

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Sekim):

Pasarea clocește orice tip de oua, si odată ce iese puiul il creste si ocrotește pana cresc mari si apoi ii lăsa. Dovada găină clocește uua de rata, de curca, de gâscă, de bibilici si ii creste daca sunt scoși de ea. Dar daca cloșcă scoate pui de găină, si ii vine un pui străin, tot de găină, dar de la alta cloșcă, nu il primește ba il si bate uneori pana il omoară. Chiar si pasarea care clocește pe lângă ouăle ei si oul de cuc, daca este clocit de ea il accepta ca si pe puii ei chiar daca e diferit de a ei. Si păsările, si animalele au înțelepciune. Pana la urma si ele au creier, adică minte, chiar daca sunt considerate dobitoace.