| Darjan_Darius_1994 a întrebat:

Pe primul semestru am la chimie media 7 iar pe al doilea 4. Mami zice ca a auzit de la o profesoara ca daca am sub 5 pe un semestru sunt corigent. E adevarat? Am inteles tot de la ea ca s-au schimbata legile si acum asa sunt? E corect sau nu?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este corect, asa a fost dintotdeauna. Esti corigent pe semestrul al doilea, dar multumita mediei de pe primul semestru, nu esti corigent pe vara (treci anul fara examene suplimentare). Insa corigent te numesti si asta va ramane in fisa ta matricola definitiv. Si mie mi-au cerut-o pana acum la fiecare concurs de angajare si atunci cand am primit o bursa in strainatate si cand m-am inscris la doctorat, mereu mereu.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu e adevarat, trebuie sa ai media anuala sub 5 ca sa fiu corigent adica cea de pe ambele semestre.Tie media anuala iti iese 5 si ceva deci treci clasa cu bine.Succes!

| LPCTSTR a răspuns:

(7+4)/2=5,5
Iar cum aceasta medie nu se rotunjeste, va ramane 5, 5.
Ce iti spune mama ta este adevarat. Orice medie mai mica decat 5 duce la corijenta.
Daca esti corijent pe ambele semestre, in septembrie sau august trebuie sa dai corijenta iar daca este mai mica decat 5, repeti clasa.

| Darjan_Darius_1994 explică (pentru LPCTSTR):

Deci tu spui ca sunt sau nu corigent? Iar daca aveam generala sub 5 nici nu mai dadeam? Ci repetam direct clasa sau cum?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Darjan_Darius_1994):

Nu esti corigent. Poti face media aritmetica intre cele doua medii semestriale si sa afli ca media ta anuala la acea medie este 5, 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. happy Îți iese 5, e bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te minte maicata ca sa inveti laughing o sa treci

| denisTiky a răspuns:

Te minte maicata doar ca sa inveti peste 5, nu e adevarat. Cu 5 poti sa treci, in Italia am auzit ca este asa, ca doar cu 6 treci, dar la noi inca nu sunt astfel de legi. Bafta!

| LorenaMădălina89 a răspuns:

Nu rămâi corigenta deoarece se face media intre cele 2 semestre. Astfel 11:2 da 5 si ceva, deci treci.

| Paler_Ioan_1995 a răspuns:

Nu e adevarat, la final se face media semestrelor si in functie de media anuala la chimie ramai corigent sau nu (in cazul tau nu)deoarece nu te poate lasa corigent doar pe 1 semestru asa ca nu iti fa griji

| Ceaus_Andreea_2002 a răspuns:

Ramai corigent dacă media generala pe materie e sub 5