| random1620 a întrebat:

Pentru oamenii care trec in clasa a X -a si sunt la mate-info: In clasa a IX -a a fost greu. SI se predau aceleasi materii ca in clasa a VIII-a?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"In clasa a IX -a a fost greu. SI se predau aceleasi materii ca in clasa a VIII-a?" - dacă ești REPETENT se predau aceleași materii

| PainTech a răspuns:

Nu mi s-a părut extrem de greu. Mai greu e da te acomodezi cu noii colegi și profesori decât materia in sine.

In mare sunt aceleași materii puțin schimbate.
La română se face doar literatura.
La matematica nu se mai face geometrie ca până acum.
Apare o noua materie : informatica care nu are treabă cu TIC-ul.
Se adaugă materia logică, care are mai multe definiții și mai putina logică.
Engleză și franceză (acum depinde și de profesor), se ia de la 0 pe repede înainte.
Fizică - mecanica.
Chimie - anorganica.
Religie - Doamne ajuta, sport, muzică și desen.

| random1620 explică (pentru PainTech):

Mersi. Deci o sa facem si TIC si Info, separat?

| PainTech a răspuns (pentru random1620):

Da.

| Clytia a răspuns:

Ce treabă are clasa a X-a cu a VIII-a? Nu e greu dacă înveți măcar cât de cât acolo.

| Cksihja a răspuns:

Dacă știi că nu prea te descurci cu învățatul de ce te-ai dus la mate-info, de ce nu ai ales o meserie sau un liceu mai ușor. Te-au presat părinții sau ce?

| random1620 explică (pentru Cksihja):

Intreb pentru ca voiam sa stiu despre nivelul de dificultate. Plus ca daca nu m-as fi descurcat nu as fi intrat.