| andreiboss31 a întrebat:

Peste 1 jumate intru la liceu, si voiam sa stiu mai multe despre invatamantul profesional si care e diferenta dintre invatamantul profesional si cel teoretic

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Invatamantul profesional este de fapt o scoala profesionala de 3 ani, unde vei invata o meserie, pe care sa o poti practica in viata. Absolvirea numai a unei scoli profesionale nu-ti da insa dreptul de a urma apoi o facultate. Liceul teoretic este scoala de cultura generala cu durata de 4 ani, la sfarsitul careia trebuie sa treci un examen numit bacalaureat, care iti da dreptul sa urmezi apoi o facultate.

| Mardare_Marina_1999 a răspuns:

Stii tu..invatamantul profesional iti ofera 200 lei lunar indiferent de venit, in plus iesi cu o meserie iar dupa daca vrei sa faci liceul il poti face la seral happy