| KejeGM a întrebat:

Poate cineva sa imi explice cum se conjuga pronumele si adjectivul pronominal pentru clasa. 6a?( dati si un exemplu daca vreti)...

Răspuns Câştigător
| Utza_Alexutza_1998 a răspuns:

Cred ca vrei sa spui verb.Pronumele nu se conjuga si nici nu se declina.Acela este doar verbul. Cred ca vrei sa spui Predicat verbal si eu sunt tot la lectia asta deci eista 4 conjugarii anume: conugarea 1: cand verbul se termina in A; Conjugarea 2:cand verbul se termina in EA; Conjugarea 3: cand verbul se termina in E si conjugarea 4 cand verbul se termina in i
si cand este de exemplu : aste-conjugarea 4 pentru ca se i-a verbul "a fii" adica verbul din care provine de exemplu merg-conjugarea 3 (de la verbul a merge) hai sa-ti mai dau cateva exemple:
are-conjugarea 2 (de la verbul a avea si pentru ca este "ea" trebuie sa fii atentawinking
sunt-Conjugarea 4 (de la verbul a fii)
P.S. asta este valabila si la Predicatele nominale
nu stiu daca le-ati facut dar uite:
cum analizezi unul:
a devenit frumos- Predicat nominal exprimat prin:
a devenit-verb copulativ persoana 3 nr.sg mod Indicativ timp.Prezent
frumos-nume predicativ exprimat prin adjectiv propriu-zis variabil cu 4 forme
se acorda in gen nr i ca cu substantiul(scrii acolo cu care se acorda cand pui intrebarea cine este frumos? sau ceva de genul asta vezi si tu cum e acorda ) gen f nr sg caz N
si cam atat... daca ai ceva nelamuriri sa-mi spui
Succes :*
Funda?

| Utza_Alexutza_1998 a răspuns (pentru Utza_Alexutza_1998):

Sia ma uitat sa scriu la analiza conjugarea...scz...a devenit-conjugarea 4 i nue la timpul prezent e la timpul Imerfect scuze din-nou laughing)
Si verbele:
A fii
A devenii
A se face
a iesi
a ajunge
a parea
a insemna
a ramane
sunt verbe copulative dar doar cand stau langa un substantiv,adjectiv,adverb,pronume,numeral, alt verb, etc. si le determina
si: A se face, a iesi, a ajunge-sunt sinonime cu a deveni si ut verbe copulative doar atunci cand in propozitie se pot inlocuii cu verbul a devenii
winking si scuze din-nou :*

| KejeGM explică (pentru Utza_Alexutza_1998):

Ok m-ai ajutat good enough iti dau funda