| Matt24 a întrebat:

Puteti sa-mi dati cateva informatii despre facultatea de matematica-informatica(ubb-cluj), in special la sectia de info? Ce studiezi pe parcursul anilor, nivelul de dificultate, etc...

Răspuns Câştigător
| BuburuzaAnca a răspuns:

Hmm esti sigur(a) ca asta vrei sa faci? daca da tot ce pot sa-ti spun e sa-ti alegi ori info ori mate nicidecum combinate. LA info studiezi in primul an 2 materii insignifiante de matematica, dar peurma bagi info la greu. Dificultatea depinde din ce perspectiva privesti si ma refer aici la cat de pregatit esti in ce programe te descurci. Cat despre facultate este una foarte buna si recunoscuta international. Profii sunt unul si unul de la proful care te iarta, la cel care face pe prostul pana la cel care chiar e. Si de la proful gen ai 2 pentru ca asa vreau eu pana la cei cu 10? pentru 10 trebuie sa stii. Lucrurile sunt mult prea subiective si 95% din cazuri referindu-ma strict la profi stau in felul urmator. Ori esti bun si nu are ce sa-ti reproseze ori pliculetul dar trebuie sa stii unde cum si cat(cel mai important), ori orice faci nu e bine pentru ca nu-i place fata ta.
Asta e din proprie experienta.

| Matt24 explică (pentru BuburuzaAnca):

Am specificat ca sectia de info, de matematica nici nu vreau sa aud.Acum,in liceu sunt la profil de mate-info si ma pregatesc pentru bac-ul din info care mi se pare destul de simplut.Imi dau seama ca ce voi incepe sa studiez acolo va depasi cu mult nivelul de bac si imi plac provocarile, chiar si informatica, altfel nu as dori sa intru acolo. Zici ca de matematica scap dupa primul an? Este perfect atunci ^^
Ce ar mai trebui sa stiu despre facultatea aceasta?

| BuburuzaAnca a răspuns (pentru Matt24):

Pai restul le vei afla pe parcurs. Nu stiu ce as mai putea sa-ti spun referitor la facultate. A da si colegii tai vor fi unul si unul, de la cel care inca se crede batman, la cel care copiaza si tu pierzi bursa, gen ce te uiti la mine?, domn prof' asta copiaza de la mine... pana la colegi de treaba sa le zic asa... O sa-ti faci si prieteni cu care sa iesi la o bere in fiecare seara poate si etc. Depinde doar de tine ce si cum vrei sa treci prin facultate. Bafta multa iti doresc.

4 răspunsuri:
| Matt24 explică:

Poate in lumea ta, la mine lucrurile stau cu ttul altfel.

| xLorEx a răspuns:

Nu e foarte greu, dar dupa ce ai studiat info la liceu nu prea poti sa iti faci o impresie, e foarte diferit, mie personal imi place mult mai mult sunt chestii mai practice decat niste amarati de algoritmi pentru numere prime sau sirul lui Fibonacci gen interfete grafice, aplicatii mobile, sisteme si retele. Matematica nu-i chiar usoara si NU se scapa de ea dupa primul an, in anul 2 este statistica si in anul 3 ceva calcul numeric (un fel de analiza urata), dar e acceptabil, profii nu se asteapta sa stii totul din liceu, explica foarte bine. In primul an sunt 4 materii de mate care in al doilea sem is mai dragute, profii sunt mai mult decat ok, dar trebuie sa mergi la cursuri cat de cat si la seminarii neaparat. Materiile din primul an nu sunt insignifiante caci ce face programare orientata pe obiect in Python din sem 1, cu arhitectura stratificata si tot ce trebuie, inainte se facea depasitul Pascal si alta materie faina ii Arhitectura Calculatoarelor unde intelegi bine cum funct un sist de calcul, profu ii genial. laughing Se face si algoritmica, dar mai putin, nu trebuie sa fii un geniu in asta ca sa iei note bunicele. Atmosfera ii destul de relaxata la scoala, practic aproape nimic nu ii obligatoriu (am colegi care nu vin mai deloc la scoala si iau note bune) dar nu treci examenele daca nu faci laboratoarele (si iau mult timp daca nu alegi sa le iei de la colegi) si proiectele. Succes!winking

| Matt24 explică (pentru xLorEx):

Da,Vancea chiar e interesant laughing

| Connor300 a răspuns:

Si eu vreau sa merg la UBB info, dar la info sunt praf ( profesorul nu stie sa predea ). Pot sa recuperz informatica? Se ia totul de la 0?