| hypothesis a întrebat:

Reau ca vara aceasta sa imi pun bazele la fizica la cel putin 2 capitole. Ma pasioneaza de putin timp acest domeniu si sunt dispus sa invat si de ce nu, sa ma specializez. Mentionez ca trec clasa a 12, iar in liceu in astia 3 ani nu am avut sansa sa invat fizica foarte bine din diferite motive pe care nu le mai spun ca nu asta este important. Vreau sa va intreb daca este bine ca am luat de la biblioteca manualele de fizica de clasa a 9a si a 10a pentru a ma putea informa si invata din ele? Consider ca sunt o sursa buna de inceput, de unde imi pot forma o baza. As vrea sa invat optica (geometrica) si mecanica (principii si legi in mecania newtoniaca), acestea fiind primele 2 capitole,iar daca voi fi suficient de bun incat sa le asimilez repede, sa lucrez probleme pe marginea lor, sa trec mai departe si in decursul clasei a 12a sa continui studiul fizicii. Simt ca trebuie sa fac o alegere si pentru viitorul meu. Odata ce imi place, de ce sa nu profit? Credeti ca pot invata macar 2 capitole foarte bine in aceasta vara? Astept pareri in legatura cu aceasta problema

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E bine cum te-ai gândit, cu manualele. Între timp, aruncă un ochi și pe site-ul ăsta; n-ai să regreți. Dai click pe Vol. 1, apoi pe capitolul 1 șamd. Feynman este una din mințile strălucite, care a înțeles fizica și a știut și cum să o explice.
http://www.feynmanlectures.caltech.edu/I_toc.html

| hypothesis explică (pentru sabin89):

Nu cunosc engleza atat de bine (la nivel stiintific) astfel incat sa pot invara foarte bine de acolo, insa voi arunca o privire. Multumesc.

| thezbx a răspuns:

Manualele de clasa a9-a si a10-a sunt bune pentru ca scrie mai simplificat, ca sa inteleaga elevii ce e acolo. vad ca esti pus pe treaba, deci daca vrei cu adevarat poti sa inveti tot ce ti-ai propus, desi se stie ca fizica nu e o materie chiar asa usoara.