| Andreidașchevici112 a întrebat:

Reciclarea plasticului. Câteva idei pentru un referat. Urgent. Dau funda

Răspuns Câştigător
| Coryy0503 a răspuns:

Plasticul este un produs de natură anorganică, organică sau mixtă cu multiple utilizări.

Înainte de depozitarea maselor plastice în containere, recipiente sau centre de colectare selective, masele plastice pot fi aplatizate pentru a eficientiza procesul de reciclare. Masele plastice sunt codificate pentru a permite consumatorilor să identifice tipurile de ambalaje, precum PET (polietilen tetraftalat).[1] În procesul de reciclare ambalejele de culori diferite se sortează și se utilizează pentru obținerea unor granule de o singură culoare. Colectarea selectivă a plasticului contribuie la protejarea mediului înconjurator.

În deșeurile menajere, plasticul ocupă aproximativ 12% din totalul acestora. Energia economisită prin reciclarea unei sticle de plastic alimentează un bec de 60w timp de 6 ore. Reciclarea plasticului reduce consumul de apă și reduce generarea CO2 de 2, 5 ori. De asemenea, la o tonă de plastic reciclat se economisesc intre 700 și 800 de kg de petrol.

| Andreidașchevici112 explică (pentru Coryy0503):

Fix asta am scris de pe Wikipedia?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe vremuri, cand inca nu au fost raspandite pet-urile, lichidele alimentare se vindeau in flacoane de sticla. Pretul lor a fost intre 1-3 lei (din 5 lei ai putut manca bine de micul dejun).
Daca ai cumparat ceva in acele sticle, puteai sa duci sticla de schimb sau ai platit sticla suplimentar.
Existau centre de colectare pentru sticle, unde se rascumpareau sticlele (curate si neciobite), la pretul lor nominal.
Lumea nu arunca sticlele goale, ci le duceau la refolosire.
Copii mai desurcareti adunau sticlele goale (inclusiv eu happy ) si le vindeau in acele centre. Vecinilor nu totdeauna le convenea sa duca 1-2 sticle la centrul de colectare, iar noi le adunam si le vindeam, facandu-ne suficienti bani de buzunar. happy
Business-ul a avut mai multe avantaje:
1. Nu se aruncau sticlele anapoda (ca pet-urile in ziua de azi)
2. Copii (si nu numai) au fost interesati de reciclare
3. Natura nu a fost poluata de plasticuri, ca in ziua de azi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu facem teme, urgent fa le tu.

| Andreidașchevici112 explică:

Fix asta am scris de pe Wikipedia

| RAY a răspuns (pentru Andreidașchevici112):

Nu aveti creier nici sa scrieti un referat

| korina99 a răspuns:

Sigur te ajuta asta:
Reciclarea deseurilor si materialelor - proiect de absolvire
https://www.creeaza.com/......TER582.php