| MarianM8777 a întrebat:

Am de facut un refetar la biologie despre balene! "De ce mor balenele pe uscat? " Nu am gasit nimic pe internet.big grin ma puteti ajuta va rog? puppy dog eyes big grin! Fuunda + Vot!

Răspuns Câştigător
| TheAvenger00 a răspuns:

O balena pe uscat moare din cauza dezhidratarii, din cauza ca se strivesc sub propriasi greutate si din cauza ca se ineaca din cauza mareelor ( le acopera orificiul )

Sper ca te-am ajutat happy

7 răspunsuri:
| Chamberlin a răspuns:

Uite aici despre balene: http://ro.wikipedia.org/wiki/Balen%C4%83

| Bryan_Gîrla_1997 a răspuns:

Din cauza fortei gravitationale resimtite mai puternic la suprafata deoarece corpul lor nu e facut pentru asta iar oasele aproape se strivesc deoarece nu au suficienta rigiditate si le preseaza plamanii ingreunandu-le foarte tare respiratia

| AlexForEver a răspuns:

Din cauza grasimii din corp.Cand ajunge pe uscat este strivita de propria sa greutate.Cam atat Ionut.

| MarianM8777 explică (pentru AlexForEver):

Ciudat...o.O! profa ne-a dat sa facem referat de o pagina.rolling on the floor

| diana204 a răspuns (pentru MarianM8777):

Eu nu ii fac atata laughing

| diana204 a răspuns:

Baaa Ionu daac ai facut referatu sa mi-l dai si mie laughing..ca nu gasesc nimic straight face big grin :*

| MarianM8777 explică (pentru diana204):

laughing eu scriu 2-3 randuri sa fie...laughing