| MarianM8777 a întrebat:

E adevarat ca incepand cu anul acesta, daca nu se i-a la o matereie din examenut national (romana, mate) minimum nota 5 se merge la profesionala? Daca as lua 9 la romana si 3 la mate nu intru in liceu? :O

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

NU. din cate am citit, nu s-a publicat nimic de genu. doar ca va conta mai mult media la acele examene finale, decat media generala, respectiv 25 si 75 %. Aveti inca noroc... cu toate ca asa ar treebui, cei care nu promoveaza un examen nu ar trebui sa intre la liceu. cel putin din punctul meu de vedere.

| MarianM8777 explică (pentru AndyLavy):

Ok ok dar nu e corect....pana acum toti anii astia altii au intrat cu note sub 5....si din cate stiu mai de mult se dadea si din istorie si geografie..deci era mult mai bine big grin

| AndyLavy a răspuns (pentru MarianM8777):

Da. eu asa am dat romana mate si proba la alegere.A fost o prostie programul de pana acum, de fapt tot invatamantul romanesc e un mare rahat. Da, nu e corect ca pana acum s-a putut intra asa, si acum nu se mai poate, dar prostia facuta ar trebui eliminata la un moment dat. Cum naiba poti spune ca ai facut un liceu si sa nu stii nici macar sa vorbesti corect din punct de vedere gramatical..adica totusi..acele probe nu sunt chiar atat de grele incat sa nu poti lua un amarat de 5. De asta e tara asta plina de idioti si prosti. oameni incapabili sa duca la capat o fraza..pentru ca toti fac liceul... si mai apoi daca ai bani faci si eventual o facultate, pentru ca totul se plateste.
Stai linistit. poti lua si 2..ca tot intri la liceu. poate nu unul bun, dar de intrat vei intra, doar ca iti va scadea media generala.

| MarianM8777 explică (pentru AndyLavy):

Multumesc mult! Am intrebat mai multi profesori decat profa de chimie si au zis ca din 2015 va intra in vigoare această reglementare.

| MarianM8777 explică (pentru MarianM8777):

Ce vot vrei? big grin

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat, este o masura foarte dorita de elevi si profesori, care va reusi sa mai selecteze un pic din elevii care mergeau la liceu, desi nu erau in stare de asta. Astfel nu vor mai fi atatia elevi slabi la liceu, nu vor mai ajunge la bacalaureat oameni incapabili sa-l ia orice ar face si niste tineri, mai putin dotati intelectual, vor avea o sansa mai buna in viata, invatand o meserie si incepand sa lucreze de la 16 ani, asa incat sa nu mai ajunga la 19 ani, absoluventi de liceu, fara nici o calificare reala, fara loc de munca, fara experienta, complet dezorientati.

| MarianM8777 explică:

Am uitat sa mentionez... Fundaa + Vot! big grin

| silviutzu17 a răspuns:

De asta nu am auzit!
Pana anul trecut (cei care sun a 9 a) a fost 50%-50%examen-media 5-8.Acum Evaluarea Nationala e 75% si media 5-8 e 25%.De profesionala nu am auzit.

Funada:*

| MarianM8777 explică (pentru silviutzu17):

Mie, profa de chimie asa mi-a zis ca daca nu se -a intr-un examen macar 5 se merge la profesie incepand de anul asta...dar profu de fizica ne zice ca nu de anul asta ci de anul viitor...ce sa cred? laughing