| JustWannaDance a întrebat:

Acum cateva zile la scoala am ascultat o melodie in spaniola de pe telefonul meu si a venit o colega si mi-a tot zis ca sunt obsedata dupa limba spaniola, (P. S. Ea se tot da mare ca stie engleza, dar nu prea stie.), zice ca spaniola nu ajuta la nimic in viata, desi stiu sa vorbesc destul de bine spaniola, zice ca engleza e populara, ca cu ea poti face mai multe, ca nu-i buna spaniola si ca degeaba o invat!

Mereu ma jigneste cu treaba cu limba spaniola!

Eu mereu ii spun ca mie imi place si ca o invat pentru ca mi se pare mai usoara decat celelelte limbi straine si imi place

Dar ca de obicei ea se ia de mine, etc...

[Ce parere aveti despre limba spaniola, despre ce ati citit pana acum, despre prietena mea, despre "Engleza "VS" Spaniola"?]

FUNDITA cel mai frumos raspuns si nu vreau raspunsuri negative in privinta mea, de fapt spuneti ce credeti voi.

Răspuns Câştigător
| Minty a răspuns:

Daca te tot critica si se ia de tine,de ce o mai numesti prietena? E ok ca aveti pareri diferite,dar respectam parerea celuilalt pentru ca suntem civilizati.
In legatura cu cele doua limbi,eu vorbesc engleza fluent dar spaniola o stiu bine-bine, pentu romani este mai usor sa invete spaniola pentru ca este o limba latina si multe cuvinte se aseamana sau sunt la fel cu cele din romana.
Daca se mai ia "prietena" aia de tine spune-i ca nu este treaba ei ce vorbesti, sau ce muzica asculti tu.

12 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Cred ca trebuie sa te iei de prietena ta.Nu poate sa-ti spuna ce sa placi, sa-si tina parerea departe.Si daca te legi de accentul ei o sa se enervezelaughing
Si mie mi se pare interesanta spaniola, da limbile straine nu se lipesc usor de mine si daca vreau trebuie sa stau de ele, si raman la engleza mealaughing
Oricum, nu conteaza parerea altora in astfel de cazuri.

| IonutGosa a răspuns:

Ambele sunt limbi populare.
Atat Engleza, cat si Spaniola sunt foarte importante... Dupa parerea mea cele mai importante 3 limbii sunt: Engleza,Franceza,Spaniola(ordine aleatorie).
Spaniola,nu stiu de ce,dar mi se pare ce-a mai frumoasa limba, chiar daca nu o vorbesclaughing.
Ambele sunt extrem de importane si se vorbesc in mai multe tari.
Si, ce se i-a aia de tine daca nu prea stie engleza si tu te descurci cu Spaniola?laughing:*

| Missy a răspuns:

Mie sincer imi place mai mult engleza,iar spaniola nu ma atrage deloc.
Dar e ok,fiecare are preferinte diferite.Din punctul meu de vedere sunt doua limbi frumoase in felul lor,iar daca tu ai ales spaniola inseamna ca iti ofera mult mai multe avantaje decat engleza.
Daca prietena ta te critica in legatura cu lucrurile care iti plac,inseamna ca nu iti e prietena cu adevarat si nu ar trebui sa dai prea multa importanta la ceea ce spune ea. Tu,doar fa ce-ti place si cum se zice da dracu' restul'laughing.
Si in legatura cu intrebarea ta, limba spaniola e la fel de frumoasa ca toate limbile, so nu-ti face griji.Keep going!happy

| myhaelamar86 a răspuns:

Despre spaniola am o parere de rahat, despre ce-ai mai scris am o parere de rahat, despre prietena ta am o parere buna(are dreptate), engleza e mai importanta decat spaniola.

| JustWannaDance explică:

Myhaelamar86 Mai bine taci, decat sa jignesti lumea!

| birdie14 a răspuns:

Ok,pai sincer nu sunt de partea nimanui.In primul rand,spaniola este inr-adevar mai usoara,dar eu personal am ales engleza, pentru ca o inteleg, si imi place.Si in al doilea rand,nu trebuie sa faci un "razboi" dintre lb. engleza si lb. spaniola, fiecare cu ce-i place, si am inteles ca tie iti place aceasta limba.Cat despre aceasta colega sau prietena a ta,intr-adevar doar se crede superioara tie,dar asta nu inseamna ca este si mai inteligenta(doar renumitele"fite", dar daca esti fata desteapta, lasi prostii sa vorbeasca in legea lor.Si cine spune ca nu poti ajunge departe stiind spaniola? Colega ta? Si cine ar fi ea? Einstein? Dumnezeu?
Sper ca te-am ajutat cu ceva.
Bafta cu invatarea spaniolii.
Ps:as incerca si eu sa invat spaniola, de fapt am si incercat, dar nu s-a prins nimic de mine.
Adios mi amigo.Am spus-o bine?

| infires a răspuns:

Mie mi se pare ca ambele sunt foarte frumoase, spaniola imi place la nebunie pentru. ca e ushoara si are un sccent asa de superb love struck si multe cuvinte seamana ca cele din romana (ex: Casă - Casa).Iar engleza imi plc pentru. ca e mai populara(cum sp colega ta) si ca are si ea cunvintele asemanatoare...etc,deci votez pentru. ambele happy Fundaaaa?

| TeREe a răspuns:

Ce mai frumosa limba pe care ai aleso du-te incontiunare cu ea

| CIZu a răspuns:

Engleza este o limba importanta dar este foarte importanta si Spaniola deoarece in america se vorbeste 3 sferturi spaniola si daca te mai deranjeaza cu engleza ei nu o baga in seama sau zici da bine mersi pentru informatie si pleci nu o lasa sa te supere nu e sefa ta!

| lorenalory a răspuns:

Ai dreptate spaniola este mult mai usoara si eu stiu destul de bine limba asta cred ca prietena ta este invidioasa pe tine

| allexandra5002 a răspuns:

Te sustin neconditionat pentru ca si mie imi place spaniolalove struck o ados si am si eu o colega care se crede "centrul universului" pentru ca stie engleza(destul de bine) si la fel zice si ea ca spaniola nu e de viitor dar mie nu-mi pasa de ce zice ea si nu voi renunta sa invat spaniola doar prtr ca zice ea ca nu e buna. PS:nu o baga in seama si nu-i mai da atentie asa o sa se potoleasca>big grin

| TinyBunny a răspuns:

Chiar daca engleza este mai importanta decat engleza tu trebuie sa faci exact cum iti spune inima. Nu te lua dupa altii, fi tu insesi si arata-le altora ca nu ai nimic de pierdut daca inveti spaniola. Ai destul timp in viata sa inveti si engleza.