| JustWannaDance a întrebat:

Acum cateva zile la scoala am ascultat o melodie in spaniola de pe telefonul meu si a venit o colega si mi-a tot zis ca sunt obsedata dupa limba spaniola, (P. S. Ea se tot da mare ca stie engleza, dar nu prea stielaughing.), zice ca spaniola nu ajuta la nimic in viata, desi stiu sa vorbesc destul de bine spaniola, zice ca engleza e populara, ca cu ea poti face mai multe, ca nu-i buna spaniola si ca degeaba o invat!
Mereu ma jigneste cu treaba cu limba spaniola!
Eu mereu ii spun ca mie imi place si ca o invat pentru ca mi se pare mai usoara decat celelelte limbi straine si imi place love struck
Dar c de obicei ea se ia de mine, etc...
[Ce parere aveti despre limba spaniola, despre ce ati citit pana acum, despre prietena mea, despre "Engleza "VS" Spaniola"?]
FUNDITA cel mai frumos raspuns si nu vreau raspunsuri negative in privinta mea, de fapt spuneti ce credeti voi.
Multumesc! :X

Răspuns Câştigător
| PetreConstanta a răspuns:

Limba spaniola este fffffffff frumoasa Nu o baga in seama Fiecare invata ce ii place Cand te mai jigneste raspunde-i cu zambetul pe fata si nu te supara Spune-i doar multumesc frumos si zambeste sa vezi tu ce efect va avea asupra ei Te pup

10 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Intr-adevar spaniola este usoara, cel putin pentru noi, romanii, din cauza ca romana si spaniola isi au ambele radacina in limba latina. Eu iti sugerez sa nu o mai bagi in seama. Sunt de parere ca esti cu atat mai castigat cu cat stii mai multe limbi straine. In ultimele luni am avut pentru prima data ocazia si eu sa vorbesc spaniola cu vorbitori nativi si am foarte bucuroasa sa vad ca ma pot intelege cu ea. Intr-adevar, engleza e super la moda in ziua de azi, dar asta nu inseamna ca toate celelalte limbi sunt in zadar si ca nu ar valora nimic. Iti sugerez totusi sa inveti si engleza pentru ca multe informatii se gasesc in ziua de azi direct in engleza. Succes!

| Joanne a răspuns:

O limba straina, indiferent care ar fi ea, ajuta CATEGORIC!
Nu ar trebui ca parerea ei sa te jigneasca in niciun fel. Nu incerca nici sa o convingi de faptul ca limba spaniola e mai usoara sau mai frumoasa, pentru ca fiecare are o parere proprie care, de obicei, e foarte greu de schimbat.
Colega ta are(oarecum) dreptate in ceea ce priveste faptul ca limba engleza este mult mai cunoscuta. Este de fapt una dintre cele mai vorbite limbi de pe glob, dar asta nu ar trebui sa te impiedice sa continui cu spaniola.
In timp, poti invata si engleza. Cu cat stii mai multe, cu atat mai bine!
Nu stiu exact ce varsta ai dar sper sa realizezi si sa intelegi ca parerea ta conteaza cel mai mult si tot ceea ce zic ceilalti nu ar trebui sa te afecteze, mai ales daca nu inseamna mai nimic pentru tine.
Eu iti urez multa, multa bafta! (atat cu spaniola cat si cu engleza)

| PetreConstanta a răspuns:

Multumesc bravo tie ca stii spaniola

| Andreeea_7986 a răspuns:

Intre Engleza si Spaniola,eu personal as alege Spaniola, dar e doar alegerea ta. Spune-i prietenei tale sa-ti respecte alegerile, chiar daca nu-i convin.Eu din limba engleza am facut o pasiunea,poate chiar o obsesie, iar daca tu simti acelasi lucru fata de limba spaniola e minunat. Orice limba e frumoasa in felul ei si chiar daca nu e de circulatie internationala merita sa fie invatata. Daca prietena ta o sa te critice in continuare, inseamna ca nu e prietena.SI eu am o prietena careia ii place Spaniola,si s-a dus la niste cursuri de spaniola si am vrut sa o insotesc,dar timpul nu-mi permitea(suntem din scoli diferite, iar cursurile erau in acelasi timp cu programul meu scolar, dar nu si cu al ei) si acum chiar am sfatuit-o sa dea examenul de bilingv la spaniola chiar daca eu prefer engleza

| TeREe a răspuns:

Si eu vorbesc sapnioa si intedevar i mai usaora dc engelza eu doar mai trebuie sa o invat sa scriu dar nu am nevoiu si si pe mine ma mai necajesc alti ca nu-i buna spaniola dar eu nu-i bag in seama si ma duc cu prieteni mei care stiu sapniola si noi ne laudam si nu ne doare capul ce zic alti invata limba spanioala este frumoasa mai ale s sa o inveti in sapnia ca mine te pup invata limba spaniola in continuara bafta si baravo pentru ca ai ales o limba dargutakiss

| JeSuisAnonyme a răspuns:

Mie uneia imi plac amandoua limbile. Si oricum spaniola e mai frumoasa, mai spaeciala, engleza toti o stim.

Sti ce ii ziceam eu daca se lua de mine?

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Geome5 a răspuns:

Nu o crede pe fata aia ea are mintea in nori... Dintre spaniola si engleza eu as alege amandoua spaniola e frumoasa si e usoara si frumoasa intre-adevar dar, si engeza e folositoare pentru ca ea se invata mai mult pentru a te intalni cu exemplu japonez veti vorbi engleza...

| Alexandra_8558 a răspuns:

Si eu prefer spaniolalove struck...
Eu cred ca prietena ta e geloasa. Dar cred totusi ca are dreptate dintr-un punct de vedere si anume.:*

| tigrio a răspuns:

Asculta daca vrei sa stii limba spaniola e foarte folositiare in america de nord se vorbeste pe tot continentul spaniola ca engleza in toata lumea